Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Péče o rajčata

Čvc 1503 Autor: Redakce

rajcataNebavilo vás sledovat stále stoupající cenu rajčat v obchodech? Po všech těch skandálech okolo kupované zeleniny vás taky přešla chuť? Jestli sdílíte tyto názory tak jste se určitě rozhodli pro pěstování svých vlastních rajčátek. Zasadili jste si rajčata na zahrádce nebo na balkóně a teď už určitě jen pohodlně sledujete, jak vám rostou. Péče o rajčata však není úplně jednoduchá. Může se taky stát, že někde uděláte chybu a rajčátka vám vůbec nevyrostou. Správné podmínky a ochrana před škůdci je to nejdůležitější. Když se vše vydaří a vyrostou vám krásná rajčata, stačí už jen popřát dobrou chuť!

 

Výběr odrůdy

rajcataV dnešní době je na výběr opravdu velká škála různých odrůd rajčat. Mezi nejoblíbenější druh patří takzvaná třešňová rajčátka. Zajímavostí je jejich drobná velikost a v neposlední řadě výrazná chuť. Mezi hlavní rozdělení odrůd rajčat patří odrůdy tyčkové nebo keříčkové. Tyčkové odrůdy jsou vhodné hlavně pro venkovní záhony nebo do skleníků. Tuto odrůdu musíme pěstovat na opoře, pro kterou nám postačí jakákoli tyčka nebo laťka. Keříčkové odrůdy mají výhonek ukončený květenstvím a dále pokračuje výhon v bočním růstu. Tato odrůda nepotřebuje v mnoha případech žádnou oporu a je vhodná například pro pěstování v truhlíkách umístěných na balkóně.

Zalévání

Po dobu všech fází vývoje rajčete je důležitá pravidelná a dostatečná zálivka. Dejte si však pozor na přelití rostliny, to by bohužel nevedlo k dobrému konci.  Hlavním poznatkem při přelití rostliny je praskání plodů. Bohužel většina druhů rajčátek bývá náchylná právě k tomuto praskání. V dnešní době však existuje i pár druhů, které by měly být proti této problematice více odolní. Nejlepší čas pro zalévání rostliny je dopoledne. Vodu lijeme pouze na hlínu. Voda, která je na listech vede totiž k tvorbě plísně.

Nemoci a škůdci útočí!

septorioza rajcatMezi nejčastější choroby rajčat patří plíseň bramborová, čerň rajčatová a septoriová skvrnitost. Vysoká vlhkost je jednou z podmínek, která škůdcům bohužel prospívá. Pozor si dejte také na souseda! Nikdo netvrdí, že vám chce soused záměrně uškodit ale, jestliže jsou jeho rostliny nakažené, je velká pravděpodobnost, že se ty vaše velmi rychle a snadno nakazí taky. Přenos těchto nemocí vzniká totiž vzduchem.

Ochrana rajčat je tedy více než důležitá. Jedná se o ochranu nejen preventivní ale i ochranu v sezoně a to minimálně třemi aplikacemi postřiku. Mezi nejpoužívanější přípravky patří Kuprikol, Novozir nebo Dithane. Všechny tyto prostředky seženete v jakémkoli obchodě se zaměřením na pěstování rostlin. Nejvhodnější doba pro aplikaci postřiku je taková, kdy víme, že nebude delší dobu pršet, aby nám déšť veškerou ochranu nesmyl. Nejlepší aplikace je tedy ve skleníku.

Nestihli jste to?

plisen na rajcatechMůže se stát, že jste rostlinu nestihli ošetřit a už se bohužel nakazila. V takové situaci je potřeba otrhat nakažené listy a postříkat zbytek zdravé rostliny. Tento proces je potřeba udělat okamžitě po zjištění, že je rostlina nakažená. Při odložení procesu by mohlo být pro rostlinu už pozdě. Po sedmi až deseti dnech od aplikace prostředku by měla být rostlina v pořádku. Dejte pozor! S konzumací však počkejte minimálně další týden a plod od přípravku pečlivě omyjte. Tento postup se provádí hlavně v období července a srpna. V pozdějším období je lepší zdravé plody otrhat a nechat je samovolně dozrát například za oknem a nakaženou rostlinu vyhodit.

rajce v misce

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist