Pasivní dům pro každého?
Stavba nového domu je finančně, ale i časově náročná věc. Pokud se na stavbu chystáte, je třeba výběru a rozmyšlen věnovat opravdu hodně času. Čím více projekt promyslíte, čím schopněj- šímu architektovi, či projektantovi úkol svěříte, tím víc se vám to pak zpětně vrátí. A to nejen z finančního hlediska, ale také z hlediska pohodlnosti. Čím lépe bude dům fungovat po provozní stránce, tím víc totiž ušetříte na jeho samotném provozu, ale ulevíte tak i svým nervům.
Jestli chcete, aby váš dům byl něčím zvláštní, jeho provoz byl nenáročný a zároveň i šetrný k životnímu prostředí, zkuste se zamyslet nad stavbou tzv. pasivního domu. Tento typ domů je v současné době, kdy ceny energií stoupají opravdu rychle, vcelku výhrou. Podstata pasivního domu totiž spočívá v tom, že funguje jaksi sám pro sebe a tak je i energeticky nenáročný. Jak přesně to v něm funguje, se dozvíte v pokračování článku.
Požadavky pro pasivní dům
Podle požadavků, které v České republice pasivní dům musí mít, je pasivním domem každý dům, jehož roční spotřeba tepla k vytopení budovy nepřesáhne 15 kWh na metr čtvereční, roční spotřeba primární energie nepřesáhne 120 kWh na metr čtvereční a jehož budova je neprůvzdušná. Tyto hodnoty se také udávají za předpokladu, že v domě bude použita vzduchotechnika, která funguje na principu rekuperace tepla (rekuperace tepla je děj, při kterém se vzduch, který je přiváděn do budovy, předehřívá prostřednictvím teplého odpadního vzduchu, který novému vzduchu předá většinu svého tepla). Dále se také počítá s tím, že dům získává energii pro vytopení celé budovy po většinu roku ze slunečních paprsků, elektrických spotřebičů a samotných obyvatel.
Na domy se také často instalují solární panely, nebo kolektory, které „sbírají“ sluneční paprsky a přímo tak přeměňují světlo na elektrickou energii. Ta se pak využívá na provoz domu. Solární panely jsou tvořeny fotovoltaickými články.
Dům funguje právě na principu přívodu a odvodu vzduchu, vzduchotěsné obálce domu a dobré izolaci, která může být klasická, ale i přírodní. Popisovat přesný chod by bylo zmatečné a zbytečně složité.
Dům by se však měl snažit být i energeticky úsporný co se týče materiálů a jejich původu. Materiály by měly být použity lokální a na výstavbu tohoto typu domu vhodné. Na nosnou část budovy se nejvíce hodí klasické cihly, beton, či dřevo.
Naopak nevhodné jsou keramické tvárnice. Pasivní domy bývají hodně prosklené. V prosklených částech je tedy vhodné použít dvojsklo, nebo dokonce trojsklo.
Co se týče tvaru, měl by být velice jednoduchý, bez zbytečných výstupků. Ideální a ustálený tvar je kvádr, jehož delší strana je otočena na stranu jihu.
Novinka nebo klasika?
Pasivní domy nejsou v podstatě tak úplnou novinkou. Předchůdcem pasivních domů byly již dříve stavěné solární domy. První pasivní dům byl v České republice postaven v roce 2004. V rámci Evropské unie by měly být od roku 2020 všechny domy stavěny na jisté úrovni pasivního domu.
Nepředstavujte si, že pasivní dům je strašným nepohodlným domem, který zvenčí vypadá naprosto nemožně. Pasivní domy se dají postavit na velmi výborné architektonické úrovni a jejich vzhled může být mnohdy daleko schůdnější, než u normálních domů.
Výhody a nevýhody
V rámci shrnutí je jistě dobré zmínit celkový výhody a nevýhody těchto domů.
Lépe se začíná u pozitivních vlastností, takže bezespornými výhodami je jistě nízká energetická náročnost a tím i nízké náklady na vytápění (6000 Kč/rok), ochrana a šetrnost k životnímu prostředí, v domě se netvoří průvan, do domu je neustále přiváděn čerstvý vzduch, tepelná pohoda ve všech místnostech a příjemná teplota při všech ročních obdobích a také vás jistě potěší, že pokud do domu investujete peníze, vrátí se vám už třeba do 20ti let. V rámci nevýhod můžeme zmínit to, že je zde velká striktnost a omezenost na orientaci domu v kontextu světových stran, stavba by také měla být umístěna podle směru a intenzity větru, další nevýhodou může být i velké množství prosklených ploch z hlediska bezpečnosti atd.
Je ale vcelku jasné, že výhody převyšují nevýhody, takže doufejme, že v našem okolí bude vznikat stále více takovýchto domů.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.