Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Pasivní a nízkoenergetické domy

Pro 1306 Autor: Redakce

stavba nizkoenergetickeho domuToužíte po tom, aby z rodinného rozpočtu nemizelo tolik financí na účet spotřeby energie? Chcete ušetřit náklady na vytápění? Řešíte alergie na nečistoty a prach a chcete se těchto zdravotních problémů zbavit? Je vaším snem mít komfortní a prostorný dům, který vám poskytne v zimě hřejivé zázemí a v létě příjemné teploty bez vzniku průvanu? Nemusíte utratit miliony za tento luxus, který se zdá být nadstandardním. Tyto požadavky vám může splnit pasivní dům, za který zaplatíte téměř stejně jako za běžnou novostavbu, s tím rozdílem, že uspoříte až 90% nákladů na vytápění. Tepelná ztráta pasivního domu je minimální, takže není potřeba běžného vytápěcího systému. Teplo je získáváno ze slunce, elektrických spotřebičů (osvětlení, kuchyňských a domácích spotřebičů, počítačů a jiných) a také sami obyvatelé domu produkují teplo, které je také využito.

Oblíbenost pasivních domů stoupá

Vývoj pasivních domů započal již v osmdesátých letech ve Skandinávii, kdy vznikl koncept stavby, kdy je možno díky vylepšené technice energetických úspor snížit náklady.

stavba zdeneho nizkoenergetickeho domuBylo dokázáno, že i v našich klimatických podmínkách si budovy jsou schopny zachovat skvělé tepelné vlastnosti, i když není použito běžné topení. Již i Češi začínají následovat evropský trend pasivních domů a jejich stavba je čím dál tím více propagována a praktikována. Spotřeba tepla bývá průměrně na úrovni přibližně jedné desetiny než u běžných staveb. Certifikované požadavky na potřebu vytápění je méně než 15 kWh/m2 obytné plochy za rok. Roční spotřeba nesmí přesáhnout 120 kWh/m2 obytné plochy za rok a budova musí být neprůvzdušná (vzduchotěsná). Neprůvzdušnost je důležitá pro snížení tepelných ztrát a zajištění správného větrání. Podle norem se stavby s nízkou energetickou náročností mohou dělit na domy nízkoenergetické a pasivní. Lze najít i termín „nulový dům“, což znamená nulovou spotřebu zejména kvůli zvýšením plochy fotovoltaických panelů.

Setkat se můžeme s dřevěnou, zděnou nebo nově i cihlovou konstrukcí. Důraz je kladen primárně na tepelnou ochranu stavby a to se dosáhne průmyslovou nebo přírodní izolací. Konstrukce musí být tepelně stabilní v zimě i v létě. Samozřejmostí jsou kvalitní okna, většinou s trojsklem. Zdrojem tepla pro pasivní domy je pasivní (například okna) nebo aktivní (sluneční panely) sluneční energie. Dále energie ze spotřebičů a z lidí. Jako doplňkový zdroj je možno použít třeba krb nebo přímotop. Výběr materiálů a technologií není z ekologického hlediska omezen.

Jaké výhody nám tedy stále více populární pasivní dům přináší?

nizkoenergeticka drevostavbaNa všechny otázky položené na začátku odpovídá pasivní dům kladně. Zcela jistě je zajištěn vysoký komfort života a i velmi nároční zájemci budou spokojeni. Díky opravdu až neuvěřitelně nízkým nákladům na vytápění ušetříte velmi mnoho. I v noci pracující zařízení, které filtruje vzduch, interiér zbaví nečistot i prachu. Vždy je přítomen přívod čerstvého vzduchu, kterého je přesně takové množství, kolik potřebujete a díky tomu je eliminován i výskyt plísní. Nikdy není průvan, ale v létě i v zimě jsou udržovány příjemné teploty, podle vaší potřeby. Pasivní dům prospěje vašemu životnímu stylu, i kvalitě životního prostředí.

Nízkoenergetické domy na rozhraní běžné stavby a pasivního domu

Něčím mezi pasivním domem a běžnou stavbou je nízkoenergetický dům. Spotřeba na vytápění je 15-50 kWh/m2 obytné plochy za rok. Výhody jsou velice podobné jako u pasivních domů s tím, že úspory jsou o něco nižší, ale stále znatelné. Klima je po celý rok příjemné. Dům je výborně tepelně izolován a za náklady na topení ušetříte. Co se přístupu k přírodě týká, určitě ušetříme životní prostředí i ovzduší. Investice nebude litovat, dům vám poskytne komfort a za energii ušetříte, i když ne tak zřetelně jako u energeticky pasivního domu.

nizkoenergeticke bytyByt jako alternativa

I zájem o pasivní nebo nízkoenergetické byty roste, zejména v městském prostředí, kde nemáme možnost mít svůj vlastní dům. V současné době je možno vybírat si z nepřeberného množství nabízených projektů. Pasivní byty spotřebují téměř šestkrát méně energie než byt v běžné stavbě. I v znečištěných městech nám mohou tyto byty přinést kompromisní variantu zdravého, ekologického a úsporného bydlení. Cena většinou odpovídá tomu, že byty se nacházejí v novostavbách, proto se cena může zdát vyšší, ale mohou vám poskytnout komfort, zpravidla pěkné okolí a často architektonicky zajímavé bydlení.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Pasivní a nízkoenergetické domy
Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist