Paprika dlouho klíčí a pomalu roste…
Právě to je důvod, proč je nyní ta vhodná doba pro výsev paprik. Vyznat se v odrůdách je složité, na našem trhu seženete semínka desítek odrůd paprik, ne všechny se ale hodí pro vaše podmínky. Pokud nepěstujete papriky ve skleníku či foliáku, zcela určitě si vyberte papriky vhodné pro polní pěstování, které mají zelenou botanickou zralost. Nebudete tak musit čekat, až se papriky vybarví do žluta, oranžova, či červena. Jednou z paprik, která se hodí na pole i do foliovníku je paprika odrůdy Amy. Jedná se o ranou tlustostěnnou papriku velmi dobré šťavnaté chuti, jejíž rostlinky jsou středního až nižšího vzrůstu.
Odzkoušenými jsou papriky Sluníčko či Paráda. Mezi pikantnější patří například Pálivec. Jde o papriku typu slabě pálivého kozího rohu. Plody jsou tmavě zelené, určené k nakládání i pro přímý konzum. Opravdu dobrá, jemně pálivá je odrůda Simona.
Začínáme s výsevem paprik
Základem je kvalitní semeno, ale také kvalitní nadýchaný výsevní substrát, který je zbavený choroboplodných hub a škůdců. Samozřejmě by takový substrát měl obsahovat hnojivo pro první růst rostlinek. Papriky můžeme vysévat řídce, do řádků nebo celoplošně. Semínka dáme asi 3 cm od sebe a jemně je v rýze zamáčkneme. Velmi vhodné je zalévat pouze rosením rozprašovačem, abychom semínka nevyplavili. Misku přikryjeme průhledným víkem nebo mikrotenovým sáčkem a dáme na okno k topení. Papriky pro klíčení totiž potřebují teplotu od spodu, asi 25 stupňů.
Komentáře k článku
Robert Košulič 9.2.2016 (18:46)
Teplotu na naklíčení 26-30stupňů. Po naklíčení okolo 22stupňů.
Robert Košulič 9.2.2016 (18:44)
Dobrý den,
prosím o opravu. První substrát by v žádném případě neměl obsahovat hnojivo. Papriky nemají rády hnojivo, to přijde na řadu až po přepíchání.