Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Ozdobte vaši zahradou krásným kapesníkovým stromem

Lis 1416 Autor: Redakce

Kapesníkový strom neboli Davidie listenová je listnatý opadavý strom, který může vyrůst do výšky až 8 metrů a při příznivých podmínkách až 15 metrů. Proto pokud máte na zahradě dostatek místa, kde by tento krasavec vynikl, určitě byste měli přemýšlet nad jeho výsadbou. 

A proč vlastně získal přezdívku kapesníkový? 

kapesnikovy stromVyniká svými nápadně velkými bílými vejčitými listeny s výraznou špičkou a zubatými okraji. Listy, které mají rozdílné velikosti, kryjí drobné kvítky objevující se již brzy na jaře. Květy se skládají z malých samčích květů – červenofialových tyčinek a zeleného semeníku. Po odkvětu je strom ozdoben hnědými až purpurovými hrbolatými plody na dlouhé stopce obsahující 3-5 semen. Listeny mohou dosahovat velikosti až 15 cm. Proto na stromech vlají jak bílé kapesníčky. Listy mohou být velké až 16 cm, jsou příjemně zářivě zelené a zespodu jemně chlupaté. Na podzim klasicky opadávají. Ani oficiální jméno davidie strom nenese jen tak, ale díky francouzskému misionáři Armandovi Davidovi, který strom objevil. Dále se mu přezdívá holubičí strom nebo strom duchů. 

Tento velice atraktivní strom není příliš častý

I když jeho historie spadá ještě před dobu ledovou. Dlouhá staletí se ale věřilo v jeho vymizení. Svou domovinu má v jihozápadní Číně, kde bylo koncem 19. století v tamních horách objeveno pár exemplářů a odkud byl počátkem 20. století přivezen do Velké Británie. Posléze byl vysazován i v některých místech mírného pásu. V České republice byl poprvé vysazen v roce 1910 v Průhonickém parku, kde je návštěvníky obdivován dodnes. 

Vyžaduje teplé slunné místo s kvalitní dostatečně humózní, vlhkou půdou s živinami. Pozor byste si měli dát na průvan, který davidii neprospívá. Zvolit byste měli takové místo, kde bude mít strom dostatek místa na kořenové rozvětvení, aby mohl dostatečně čerpat vodu z velké plochy. Výhodou je její mrazuvzdornost a dlouhověkost. Tento strom se nedoporučuje zastřihávat. Spíše mu nechte volný růst. Mladý strom připomíná tvarově pyramidu, vzrostlý strom je spíše přirozeně rozvětvený. Během vegetace se doporučují rozpustná hnojiva pro okrasné dřeviny.

V dnešní době se davidie pěstují především z řízků. Na výběr máte z typu klasického stromu, vzrůstající právě délky až 15 metrů, nebo keře, který vaši zahradu může zdobit ve velikosti 4-6 metrů.  U stromu se květů můžete dočkat až v 10 letech, u keřů je to už v 5-7 letech.

Pokud chcete mít na své zahradě skutečně originální strom či keř, davidie listenová tuto funkci naplno zvládne a vy se jí budete moci dlouhá léta kochat. Nebojte si pozvat trochu exotiky z horských čínských lesů i k vám domů. 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist