Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Ouškovitost azalek – jak ji poznat a odstranit?

Čvn 1608 Autor: Redakce

nadory na azalkachAzalky patří k nejoblíbenějším rostlinám, které najdeme snad na každé zahradě. Krásně kvetou a nejsou náročné na pěstování. Odolné azalky mají jednoho velkého nepřítele, kterým je houba exobasidium japonicum. Ta je původcem ouškovitosti azalek. Pokud tedy najdete na své azalce nebo rododendronu nevzhledné zdužnatělé bílé nebo jinak zbarvené hálkovité útvary na listech a stoncích a nesvedete s houbou boj, zničí vaše nádherné keře do posledního květu. Naučte se nemoc poznat a účinně s ní bojovat!

Má typické znaky – nemůžete se mýlit!

Fakt, že vaše azalky napadla nebezpečná houba exobasidium japonicum, poznáte naštěstí velmi snadno. Mezi charakteristické rysy nemoci patří změna barvy i tvaru listů. Na listech se objeví malé nádorky žluto-zelené barvy. Listy jsou viditelně světlejší a rychle mění svůj tvar, jsou silnější, zdužnatělé a rolují se. V pokročilém stádiu připomínají nádorky společně s listem „malé jablko“. Listy také mokvají a opadávají. Na jejich povrchu se objevuje tenká bílá vrstva – jsou to plodnice, které uvolňují výtrusy a tak se nemoc rychle přenáší z rostliny na rostlinu. Znetvořené mohou být také mladé výhonky.

ouskovitost azalek

K šíření této exobasidiové choroby přispívají také škůdci, kteří mohou výtrusy zanést hodně daleko. Pokud byste nezasáhli, houba by dokázala i vzrostlou azalku rychle zničit.

Včasný zásah je nutný!

Jakmile ouškovitost azalek objevíte, musíte zasáhnout. Je důležité odstranit všechny napadené listy, seberte i ty, které leží na zemi. Raději otrhejte listů více, stačí, aby na jednom z nich houba zůstala a nemoc se rychle vrátí. Vůbec nejlepší je udělat radikální řez, azalky rychle rostou, takže se o ně nemusíte bát. Dále je žádoucí použít postřik proti houbám. Volte fungicid s obsahem bitertanolu, tato látka má silné účinky. Postřik aplikujte důkladně a opakujte dle návodu od výrobce.

exobazidiova ouskovitost azalek

Zdaleka nejdůležitější je ale pravidelně odstraňovat spadané listí. Právě tady totiž nebezpečná houbová choroba přezimuje.

Pokud jste ouškovitost azalek objevili již v hodně pokročilém stádiu a postřik nepomáhá, rostlinu ze zahrady odstraňte! Ceny azalek začínají na 50 Kč, takže nebude problém si vysadit nové.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Ouškovitost azalek – jak ji poznat a odstranit?
  • Petr 15.1.2017 (12:00)

    Latka bitertanol je zakazana a pripravky se ani neprodavaji

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist