Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Organická a zásobní hnojiva

Bře 1203 Autor: Redakce

organicke hnojeniOrganická hnojiva jsou čistě přírodního původu. Na zahrádce můžete použít různé druhy hnoje, slámu, ale i klasický kompost řadíme mezi organická hnojiva. Organickými hnojivy vracíme do půdy živiny, které odčerpaly loni pěstované plodiny. Tato hnojiva sice obsahují látky, které jsou pro půdní produktivitu nepostradatelné, ale těchto živin je na objemovou jednotku velmi málo. Proto většinou hnojíme 1-2 kg hnoje na 1 metr čtvereční. Hlavní výhodou ale je, že se jedná o univerzální hnojiva, která navíc pomáhají zadržovat vodu a tím rostlinám pomáhají přečkat období sucha.

Pokud si chcete práci ulehčit, můžete využít organická hnojiva již připravená.  Jedná se o koňský nebo kravský hnůj v granulích nebo třeba tekuté slepičince. Průmyslově organická hnojiva si zachovávají své blahodárné účinky a navíc nesmrdí a velmi dobře se s nimi manipuluje. Každému zahrádkáři je jasné, že co rostlina, to jiné nároky. Právě proto najdete v nabídce hobby marketů různé druhy organických hnojiv.

Příkladem organických hnojiv „z pytlíku“, mohou být kvalitní organická hnojiva pro jahody, květiny, vinnou révu, konifery a další. Tato hnojiva zajišťují optimální výživu rostliny od prvního dne zapravení hnojiva s dlouhodobým působením až 3 měsíce. Organická hnojiva jsou ve formě drobků, takže se s nimi výborně manipuluje. Lze je použít i na zahrádky, kde neradi používáme chemické prostředky, protože obsahují čistě přírodní suroviny (péřová moučka, kakaové slupky, odpady při zpracování melasy a podobně). U těchto hnojiv také nehrozí riziko zasolení půdy, nebo třeba popálení rostlin. Organická hnojiva jsou vyrobena z přírodních produktů a jsou k přírodě zcela šetrná a neohrožují půdní život (mikroorganizmy, žížaly…), který je pro správnou funkci půdy nezbytný.

organicka hnojiva

Zásobní hnojiva

Zejména na jaře je nutné dodat rostlinám výživu na celou vegetační dobu. Aby rostliny dobře rostly, nakvétaly a plodily, dopřejte jim při výsadbě či přesazování přírodní zásobní hnojivo. Zásobní hnojiva mají tu výhodu, že je jednoduše zamícháte do substrátu nebo zahrnete ke kořenům. Jde o výživu, která není rozpustná ve vodě, takže si rostlina kořeny odčerpává živiny podle své potřeby. Mezi základní zásobní hnojivo řadíme fosfátová skla a vysokým obsahem fosforu a draslíku. Jejich použití je opravdu široké.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist