Orchideje na zahradě
Nejkrásnější z rostlin, exotické orchideje, jsou známé především jako ozdoby tropických pralesů, mnohým z nich se však daří i v našich klimatických podmínkách. Vyberte si některou z orchidejí mírného pásma nebo stále populárnější hybridy, šlechtěné k větší odolnosti a trvanlivějšímu kvetení. Odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník ani složitou péči a můžete je pěstovat jako běžné trvalky. Orchideje tak mohou celoročně krášlit i vaši zahradu – stačí jen vědět jak na to.
Křehké krásky
Z hlediska péče mají orchideje svá specifika. Potřebují dostatek světla, ale nesvědčí jim přímé polední slunce, což je třeba mít při výsadbě na paměti. Vysazujeme je do speciálního substrátu pro orchideje, který je dostupný v obchodech, nebo vzdušný a dobře propustný substrát namícháme. Jámu vyhloubíme asi o 15 cm hlubší, než je délka kořenů, a širokou alespoň 50 cm, aby se kořeny mohly rozrůstat do šířky.
Častou chybou bývá nadměrné zalévání, které může mít za následek nedostatek kyslíku, hnilobu kořenů a celkové chřadnutí rostliny. Zásadní je také kvalita vody – tvrdá voda orchidejím škodí, nejvhodnější je tedy ta přírodní, dešťová. Nemáte-li ji k dispozici, zalévejte měkkou, odstátou či převařenou vodou. Je třeba také dbát na přirozené vegetační cykly orchidejí. Nejlepší dobou na výsadbu sazeniček je předjaří, kdy půda není zamrzlá, nebo podzim.
Co rostlina, to originál
Aby se orchidejím dobře dařilo, nemůžeme při jejich umisťování do zahrady vycházet pouze z estetických požadavků. Střevíčník pantoflíček má například rád rozptýlené světlo (například polostín stromů a keřů) a mírně vlhkou půdu bohatou na humus, zatímco pro skalky je ideální nízký druh střevíčník velkokvětý. Plejonky umístíme na polostinné stanoviště s dobře propustnou zeminou, a to nejlépe na vyvýšené místo na skalce, odkud bude voda dobře odtékat. Bletily, které jsou citlivé na mráz, vyžadují teplé chráněné místo. Pro pěstování v kyselých půdách bohatých na rašelinu jsou vhodné prstnatce a kruštíky, kterým svědčí slunná, vlhká stanoviště. Na vápenitých sušších místech se pro změnu daří vemeníkům a vstavačům.
Kam za orchidejemi?
V posledních letech se nabídky orchidejí vhodných pro pěstování v podmínkách našich zahrad, objevují stále častěji. Lze sehnat jak běžnější druhy, jako jsou například střevíčníky, prstnatce, kruštíky nebo vstavače, tak i ty vzácnější. Orchideje jsou k dostání i v klasických zahradnických obchodech, lepší je ale vyhledat specializovaného prodejce, nejlépe takového, který se zabývá množením těchto krásných rostlin. Vybrat si můžete také na specializovaných výstavách. Ptejte se, jak byly orchideje pěstovány – sazenicím zapěstovaným v přirozených venkovních podmínkách se bude ve vaší zahradě dařit a brzy se budete moci kochat jejich krásou.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.