Onemocnění jádrovin a jejich ozdravení
Kdo je majitelem jádrovitých stromů a ještě se nesetkal s jejich nemocí, zaslouží si gratulaci. Těm, kdo mezi ty šťastné nepatří a trápí je choroba, která jejich stromy napadla, nezbude nic jiného, než zvýšit péči a sáhnout po nějaké té chemii. Výsledky vás jistě mile překvapí.
Pojďme si nejprve přiblížit některé z nemocí.
Strupovitost jabloně
Strupovitost jabloně poškozuje květy, plody i listy. Projevuje se tmavými skvrnami na listech a jejich opadáváním. Plody bývají deformovány, praskají a rychleji uhnívají. A kde se vlastně tato choroba bere? Původce strupovitosti přezimuje na opadaných listech, z nichž se dostává na pupeny. Šíření prospívá deštivé počasí a teploty od 17-24 °C. Proti strupovitosti bojujte preventivně od dubna do května. Například přípravky Polyram WG, Discus, Baycor 25 WP, Euparen Multi nebo Delan 700 WDG. Spadané listí co nejdříve likvidujte a při řezu koruny se snažte provzdušňovat.
Padlí jabloňové
Padlí jabloňové, napadající i hrušně, mišpule a kdouloně, se projevuje bílým moučnatým povrchem na listech, květech, mladých plodech a letorostech. Povlak je vlastně houba, která zpomaluje růst a deformuje listy i letorosty, tyčinky srůstají a netvoří se pyl, květy zasychají a odpadají, plody na povrchu vytvářejí rezavou síťovinu. Padlí se šíří za teplého počasí, vyhovuje jim vlhkost a déšť. Pokud na svém stromě pozorujete první příznaky, odstraňte danou rostlinou část. Stromy by měly být umístěny na vzdušném místě a vyváženě hnojeny. U náchylných odrůd se doporučuje chemická ochrana. Například Discus, Topas 100 EC, Talent nebo Clarinet 20 SC. První aplikace by měla být provedena 1-2 týdny před květem.
Další možností je fungicidní přípravek Flint plus ve formě granulátu. Slouží k foliární ochraně jádrovin, proti strupovitosti, padlí jabloňovému a skládkovým chorobám. Aplikace může probíhat preventivně. U strupovitosti a padlí je to od fáze růžového poupěte do fáze plodu o velikosti 1 cm. U skládkových chorob se preventivní aplikace provádí v závěru vegetace, což je 2-3 týdny před sklizní. Abyste posílili celkový úspěch proti skládkovým chorobám, použijte přípravek FiTonics efekt.
Hořká pihovitost
Jednou ze skládkových chorob je hořká pihovitost, která je způsobena nedostatkem vápníku. Projevuje se šedozelenými skvrnkami, pod kterými má dužina hořkou chuť. Jak nejlépe obohatit strom vápníkem? Nejlepším prostředkem je kvalitní kompost. Pozor si dávejme na draslík a dusík, který nepřihnojujeme. V průběhu vegetace se doporučuje mimokořenová výživa. Ta se provádí postřikem na list prostředky obsahující vápník. Například přípravek Kalkosol nebo listové hnojivo Wuchsal Sus Kalcium.
Na závěr stačí už jen popřát hodně štěstí a trpělivosti. Protože trpělivost přináší nejen růže, ale i krásná zdravá jablka nebo hrušky.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.