Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Okrasné máky

Čvc 1107 Autor: Redakce

vlci makMáky ze skupiny Papaver nabízejí rozmanitost čítající více než stovku různých druhů. Na našich zahradách jsou stále oblíbenější díky jejich nenáročnosti. Nevadí jim sucho a na živiny chudá půda. Přesto zejména vytrvalé máky alespoň jednou za rok pohnojte. Všem mákům dopřejte slunná stanoviště a sázejte je do lože s drenážní vrstvou.

Klasikou na našich polích je mák setý. Máky najdete na poli i jako plevelné rostliny (tzv. vlčí mák). Díky šlechtěním se ale můžeme těšit i z mnoha kulturních okrasných máků, které mohou být letničky, dvouletky i trvalky.

Máky jako trvalky

Mezi vytrvalé máky patří mák zahradní (sytě oranžové květy), orientální (různé barvy, snadné množení, zcela vytrvalé), mák nahopruhý (různé barvy), mák listenatý (rudá barva s černým okem), alpský (různé barvy) nebo jejich kříženci. Vytrvalé máky vytvářejí přízemní listové růžice a dlouhé stonky s květy, které bohužel moc dlouho nevydrží. I tak ale budou na zahradě přitahovat nemalou pozornost. Množí se jednoduše dělením již vzrostlých rostlin a kořenovými řízky.

Skalkové máky jsou velmi rozsáhlou skupinu speciálně vyšlechtěných máků, jejichž výška může být 5 až 40 cm. Skalkové máky vyžadují písčitou půdu chudou na živiny a slunné stanoviště (jižní strana).

Máky jako letničky a dvouletky

Klasickými letničkami jsou barevné kultivary vlčího máku (výjimkou nejsou ani bílé nebo žluté máky). Ty vysemení a můžete je pěstovat po dlouhá léta. Zpravidla ale dojde ke sprášení květů do jedné barvy (většinou světle fialové). Díky vysemenění se může radost z vlčích máků přerůst na boj s nimi. Díky velkému množství semen v makovicích se rozšíří takřka po celé zahradě.

Nejkrásnější odrůdy máků:

  • Papaver orientale Allegro-odrůda máku východního
  • Papaver alpinum-skalkový mák (výška 10 cm, různé barvy)
  • Papaver atlanticum-různě vysoký skalkový druh (tmavě oranžové květy)
  • Papaver pseudo–orientale– mák zahradní (letnička různých barev, výška 100 cm)
  • Papaver orientale mák východní (oranžový, výška 90 cm)

Fotogalerie:

plevelne makyzahradni makpoupe makuplnokvete makyokrasny mak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mák setý

Mák setý (Papaver somniferum) obsahuje nejvíce opiátových alkaloidů, a proto je v mnoha zemích přísně dohlíženo na jeho pěstování. Používá se nejen v potravinářském, ale zejména ve farmaceutickém průmyslu. Mák totiž obsahuje desítky druhů alkaloidů jako je morfin, kodein, papaverin atd.). Tyto látky obsahují semena ve velmi malém množství. Větší koncentrace obsahují mléčnice, které při poranění roní alkaloidový latex.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist