Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Ohřev vody a jak při jejím užívání ušetřit?

Srp 1321 Autor: Redakce

pouziti teple vodyŽijeme ve společnosti, kde si asi nikdo z nás nedokáže představit život bez teplé vody. Jistě není ani novinkou, že ohřev vody v rodinném domě stojí nemalé peníze. Ptáte se, jak tyto náklady snížit? Zkuste moderní spotřebiče, které mají co nejmenší energetické ztráty. I tak vás ohřev vody vyjde na desítky korun za den.

Všeobecně platí, že pro každodenní odběr většího množství vody využijete bojler. Průtokový ohřívač je vhodný při nárazové odběru vody a v dnešní době ho lze využít i v případě sprchových koutů (samozřejmostí musí být proudový chránič a krytí označené IP 25). Výjimkou pro nárazový odběr vody není ani beztlakový zásobník. O všech těchto typech ohřevu vody, včetně fototermických systémů, se dočtete právě v dnešním článku. Šetřit můžete nejen výběrem správného zařízení pro odběr, ale také jeho polohou. Zdroj teplé vody by měl být totiž umístěn co nejblíže odběrnému místu a všeobecně platí, že by neměl produkovat vodu o teplotě více než 60°C-tu totiž využijeme jen málokdy. Z energetického hlediska je nejvhodnější produkovat vodu o teplotě 55 °C. Nejen, že dosáhnete nejmenších ztrát, ale při této teplotě se také méně tvoří vodní kámen, který dříve či později zařízení znehodnotí.

Bojler-nestárnoucí klasika

bojlerAsi nejčastěji se v domácnostech setkáváme s bojlery. Jsou to zásobníkové ohřívače vody, které se dělí na dvě skupiny – bojlery s přímým nebo nepřímým ohřevem. U přímého ohřevu je voda ohřívána elektrickou topnou vložkou nebo při spalování plynu. Při nepřímém ohřevu můžeme zásobníky napojit na jakýkoliv kotel. Při koupi bojleru máte na výběr z tradičního válcového, který je umístěn na zdi nebo z podstavného či horizontálního. Pokud jste se rozhodli pro bojler, není nic jednoduššího než zvolit takový, kterému nevadí vodorovná poloha.  Pokud totiž máte vyšší stropy, můžete bojler umístit přímo v koupelně nebo technické místnosti do kapsy pod stropem ze sádrokartonu.

Problém ale nastává, pokud potřebujete odhadnout velikost bojleru. Hlavními parametry jsou počet osob v rodině a samozřejmě všechny úkony, při kterých budete teplou vodu potřebovat. Na webovém portálu energetickyporadce.cz najdete jednoduchou kalkulačku, která vám s výběrem velikosti bojleru pomůže. Počítejte ale s tím, že průměrná denní spotřeba teplé vody (55 °C) na osobu bývá okolo 50-80 litrů. Na našem trhu najdete miniaturní bojlery-na 30 litrů vody, ale i takové, které dokáží za 5 hodin ohřát stovky litrů vody.

Hlavní výhody bojlerů jsou v jejich akumulaci teplé vody. To znamená, že se voda nahřeje v noci, kdy je levnější tarif za elektrickou energii a odebírá se pak postupně z několika odběrných míst během celého dne. Pokud teplá voda dojde, bojler se zapne i během dne, ale samozřejmě za jiné peníze za elektřinu.

Průtokový ohřívač

prutokovy ohrivacDalší možností jak si zajistit zdroj teplé vody do domu je průtokový ohřívač. Na výběr máte elektrický a plynový. Plynové ohřívače, tzv. karmy, jsou výhodné tím, že nikde nezadržují vodu. Tím ušetříme energii za průběžné udržování teplé vody. Další výhodou je, že se hlavní plamen dokáže regulovat podle množství protékající vody. Čím více proteče vody, tím větší plamen a naopak. Elektrické ohřívače zase potřebují velký příkon energie, ale dokáží zamezit výkyvům teplot. Díky vysokému příkonu ale máte vodu o požadované teplotě takřka ihned. Takto ale ohřejete jen omezené množství vody, vše záleží na spotřebiči. Na našem trhu najdete malé průtokáče, které ohřejí do 5 ti litrů vody, ale i kolosy o příkonu 27 kW, které dokáží vyrobit klidně i 13 litrů vody za minutu. Tak i tak ale počítejte s tím, že od distributorů elektrické energie nehrozí zařazení do nižší sazby, jako je to u bojlerů na elektrickou energii. Někoho může odradit také nutnost připojení na třífázový proud.

Využití „průtokáčů“ je jasné. Domy, kde se voda ohřívá elektrickou energií je zbytečné v letním období nahřívat celý bojler. V kuchyni ale potřebujete teplou vodu stále a právě zde najde průtokový ohřívač své místo, stejně jako na chatách a chalupách, kde topíte dřevem a vodu na sprchování a podobně neohříváte vůbec. I zde je ale například v kuchyni opravdu potřeba a ne každý chce pokaždé vodu ohřívat na sporáku. Co se ohřevu vody pro jedno odběrné místo týče, můžete využít také beztlakový zásobník.

Beztlakový ohřívač vody

Jedná se o elektrický zásobník vody, který se umístí nad dřez nebo umyvadlo. Díky speciální baterii voda putuje samovolně, přepadem, protože je voda ze zásobníku vytlačována přitékající vodou z vodovodního řádu. Jeho výhodou je úspora vody i elektřiny.

Teplou vodu si můžeme opatřit i solárními panely

solarni ohrev vodyOhřev vody pro čtyřčlennou rodinu zajistí 3 kolektory. Pokud by panely měly sloužit i na přitápění, kolektorů bychom si museli pořídit jednou tolik. Napadá vás otázka, co se stane, když přestane svítit slunce? Ploché vakuové kolektory pracují i při nízkých teplotách nebo si můžete vypomoct jinými zdroji, například elektřinou či plynem. Technika dokáže jejich užití, v závislosti na teplotě, regulovat. Samozřejmě jde ale o doplňkový způsob ohřevu vody a vůbec vám nemusejí stávat vlasy na hlavě kvůli tunelářským spekulacím fotovoltaického průmyslu. Při ohřevu vody jde o fototermiku. Systém ohřevu užitkové vody využijete v podstatě od dubna do září. Co se využití pro vytápění týče, hodí se pro dokonale odizolované nízkoenergetické, polopasivní či pasivní stavby. Instalace solárních kolektorů není zrovna zadarmo. Pokud o nich uvažujete, pak vězte, že pokud je výkon termického systému vhodně dimenzovaný, ve valné většině případů se investice vyplatí.

A jak šetřit s teplou vodou při jejím každodenním užívání?

voda z kohoutkuEkonomičtěji vyjde sprchování, než koupání (asi čtyřnásobně!!!). Pokud se chcete přece jen koupat, pořiďte si menší vanu nebo ji nenapouštějte celou. Nebojíte se investic, které se vám vrátí? Vyměňte svou starou baterii za novou. Moderní pákové baterie se speciálním zařízením dokáže průtok omezit. Další baterií „šetřilkou“ jsou termostatické baterie, u kterých si můžete přednastavit teplotu a nebudete tak plácat vodu při ladění požadované teploty. Průtok vody ve sprchových bateriích lze omezit tzv. škrtícím kroužkem, který se umisťuje do hadice. Asi se budete divit, ale toto jednoduché zařízení dokáže omezit spotřebu vody až o 25%. I v kuchyni se dá ušetřit. Moderní myčka na nádobí ulehčí vaší peněžence. Pokud nepaříte mezi vlastníky myčky nebo potřebujete umýt nádobí ručně, raději jej myjte v napuštěném dřezu, než pod tekoucí vodou. Nádobí pak jenom oplachujte.

Na šetření není nic těžkého. Poučte i svou rodinu a váš bankovní účet vás bude milovat! Rozhodně nešetřete tam, kde to není vhodné. Například při mytí rukou spotřebujte 3l vody, to by vám líto být nemělo. Naopak když si čistíte zuby, rozhodně nenechte téct vodovodní kohoutek. Pak je totiž spotřeba asi jen 0,4-0,6 litru pitné vody.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2024>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události