Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Odplevelování zahrad a ostatních pozemků

Čvn 1028 Autor: Redakce

Pokud potřebujete zkulturnit pozemek odplevelením třeba pro přípravu půdy pro záhonky na zeleninu či vysetí trávníku. Máte několik možností, můžete se plevelu zbavit ručně – mechanicky a nebo pomocí chemie-tzv. totálních herbicidů.

plevele

Jsou to postřiky s účinnou látkou Glyphosate. Ten za 2 až 14 dní zničí plevele. Ty jednoduše sebereme. Důležité je, abychom pak plevel nepoužívali na kompost. Glyphosate je účinná látka mj. například přípravku Roundap aktiv. Jedná se o inovativní složení velmi známého herbicidu Roundap Klasik. Tento postřikový přípravek se používá k hubení vytrvalých a jednoletých plevelů, ale i ostatní zeleně na orné půdě, ale i v zahrádkách, sadech a  vinohradech. Dokonce ho lze s opatrností použít  v okrasných kulturách a k likvidaci nežádoucí vegetace na ostatních plochách.

Také dbejte na to, že totální herbicidy nehubí jen plevely, ale všechny zelené kulturní rostliny. Ty je v případě, že jsou v okolí plevelů, potřeba zakrýt. Pokud potřebujeme vyhubit i náletové dřeviny, přesličky a kopřivy, je potřeba použít postřiky s účinnou látkou Triclopyr. Ten nelikviduje trávy, a proto se nehodí k hubení plevelu například mezi dlaždicemi na cestičkách. Triclopyr je součástí přípravku s názvem GARLON 4 EC. Jde totiž o postřikový arborocid a herbicid ve formě emulgovatelného koncentrátu k hubení nežádoucích dřevin a pařezů. Doporučuje se při totálním odstraňování plevelů při zkulturňování zanedbaných zahrad, ale i v lesním hospodářství.  Jeho využití je velmi rozmanité:

 • k likvidaci pařezů v alejích a sadech
 • k hubení náletových dřevin na loukách a pastvinách
 • k likvidaci nežádoucí vegetace na nezemědělské půdě
 • k ošetřování svršků železničních tratí a k hubení nežádoucích listnatých dřevin podél železničních tratí.

plevel na zahradě boj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Odplevelování zahrad a ostatních pozemků
 • Glyphosate 16.12.2012 (13:47)

  Glyphosate je pěkné svnistvo, není bilologicky odbouratelný, dostává se do vod a jídla Raději používat zvířata, černou plachtu a další pracnější metody, než tuto chemii, kterou potom budete pít. Nejsem proti chemii obecně, ale co je moc, to je moc. Aby odstranil výrobce Monsanto kritické hlasy, tak koupil včelařský výzkumný ústav, který publikoval kritické práce…

 • Janka 23.5.2011 (10:13)

  @Lenica1313
  a jak to souvisi s herbicidy?

 • Lenica1313 19.7.2010 (10:36)

  Tak pokud mohu, ráda bych doporučila firmičku http://www.hotovedomy.cz/, u které jsem já s mým manžele nedávno zařizovali byt. Naprostá spokojenost!

 • Stanislav Horký 30.6.2010 (13:58)

  Chtěl bych se podělit o názor. Již roky používám Randap klasik na chodníčky a pod plotem a nemohu si ho vynachválit. S Randapem aktiv zkušenosti nemám. Rád bych se o něm něco dozvěděl. Předem díky za informace, Stáňa

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist