Nyní je čas na přesazování pokojových rostlin
Pokojové rostliny potřebují pravidelnou péči. Jde však nejen o pravidelné zalévání a výživu v podobě minerálů, jde také o přesazování.
Proč a kdy přesazovat?
Nejvhodnějším obdobím je jaro, tedy v době začátku intenzivního růstu rostlin (ne kvetení nebo klidu!), ideálně ke konci února a v březnu. Důvodu pro přesazování je více, než ten, že se rostlina svým kořenovým balem už nevejde do květináče. Půda časem ztrácí své výživové hodnoty, které rostlina čerpá a pokud jí nedopřáváme dostatek živin, bude méně (nebo vůbec) růst a kvést. Dále pokud je půda suchá, přestože má dostatečnou pravidelnou zálivku nebo jsou na povrchu substrátu viditelné kořeny, je vhodné rostlinu přesadit. Protože rostlina má omezený prostor pro tvorbu kořenů a postupně prostor květináče získají téměř jen kořeny, nemůže rostlina čerpat živiny z hlíny, které je buď nedostatek, nebo je zcela vyčerpaná. Z tohoto důvodu je nutné rostliny přihnojovat, ideálně jednou za 14 dní.
Přesadit je vhodné i rostliny právě zakoupené. Prodávají se v substrátu nevhodném pro jejich růst a vývin – tedy v rašelině. Rašelina má vláknitou strukturu a obsahuje málo výživných látek. Obvykle se rostliny prodávají v květináčích neadekvátní velikosti, proto je dobré je přesadit co nejdříve po koupi.
Nikdy bychom neměli přesazovat rostliny do hlíny ze zahrady – nemusí splňovat výživové hodnoty, mít špatné složení a podobně. Vždy si koupíme balenou hlínu pro pokojové rostliny ze zahradnických potřeb či květinářství, ideálně pak pro druh rostliny, kterou chceme přesazovat (palmy, orchideje apod.). V podstatě existují dva typy substrátů pro pokojové rostliny. Jednak pro kvetoucí (fuschie, bramboříky aj.), jednak pro rostliny ozdobné listem (palmy), kdy používáme substrát pro sukulenty a kaktusy, který má vysokou propustnost, jako jejich přirozené prostředí.
Výběr květináče
Důležité je určit správnou velikost nového květináče. Měl by být zhruba o 2 – 3 centimetry v průměru širší než ten původní (pokud přesazujeme velmi velké rostliny, toto číslo bychom měli úměrně zvětšit). Pokud bychom rostlině dopřáli velký květináč, živiny by směřovala ke kořenům, což by podnítilo jejich růst, ne růst samotné rostliny na povrchu. Nejvhodnějším typem květináčů jsou plastové, dobře drží vodu a nenasakují ji, tudíž rostliny není nutné tak často zalévat. Hliněné květináče vstřebávají vodu a poté se mohou drolit a bujet, což esteticky není vhodné. Na druhou stranu tento typ umožňuje odpařování vody, tudíž přebytečná voda rostlinu nepřemokří. Dnes nejvíce používaným a nejvhodnějším typem jsou květináče s dírou ve dně. Dírou odtéká nadbytečná voda, která proteče květináčem a zůstane v podmisce. V případě potřeby si rostlina vodu vstřebá.
Tvar květináče je důležitý nejen z hlediska estetiky, ale i z důvodu různých typů kořenů rostlin. Mělčí květináče jsou vhodné pro azalky, kaktusy nebo bonsaje, ty hlubší naopak pro palmy.
Jak přesazovat
U menších rostlin vyměňujeme veškerou zeminu. V těch větších bude postačovat, když nahradíme horní vrstvu hlíny zeminou novou. Pokud se zdá, že rostlina ještě nepotřebuje přesadit, postačí ji půdu nakypřit nebo přidat vrstvu nové zeminy.
Vyjmeme rostlinu ze starého květináče a odstraníme hliněný bal nejlépe oklepáním. Zkontrolujeme zdravotní stav kořenů, jejich konce by neměly být suché, uhnilé nebo poškozené. Pokud jsou, odstraníme je nůžkami. Dno nového květináče vysypeme vrstvou keramzitu nebo písku (z důvodu propustnosti). Je možné přidat i drcený polystyren nebo jím keramzit či písek nahradit. Na tuto drenážní vrstvu nasypeme dostatek navlhčené hlíny (aby se s ní lépe pracovalo), na kterou položíme kořenový bal rostliny. Postupně dosypáváme okraj květináče, hlínu přimáčkeme. Následně ji dosypeme další horní vrstvou substrátu. U stonku zeminu stlačíme. Neplníme hlínou až po okraj, abychom měli rezervu pro zalévání vodou. Dostatečně zalijeme, při čemž hlína klesne. V následujících dvou až pěti týdnech se doporučuje rostliny nepřihnojovat, nová půda je dostatečným zdrojem živin a rostlina si musí zvyknout. Rostlinu umístíme na místo bez výkyvů teplot a průvanu s dobrými světelnými podmínkami (ne na přímé sluneční světlo).
Zároveň s přesazením upravíme i horní část rostliny. Odstraníme uvadlé a uschlé části, příliš vytáhlé části seřízneme, a to vždy nad listem či pupenem.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.