Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Novinky mezi pokojovými rostlinami

Led 1211 Autor: Redakce

Novinkou mezi pokojovými rostlinami je například kaktus s papírovými trny, které si dokonce můžete pohladit. Dobrou zprávu máme také pro milovníky Afrických fialek, protože byla vyšlechtěna kadeřavá varianta–kadeřavý oceán. Pokud máte rádi pokojovky ozdobné listem, jistě se u svého oblíbeného dodavatele informujte na novou odrůdu Homalomeny. Jde o Homalomenu camouflage. Její jméno je příznačné, protože je velmi podobná difenbachii. Rovněž její nároky jsou podobné, ale nejedná se o rychle rostoucí, jedovatou rostlinu. Homalonema má tužší listy a je celkově kompaktnější.

Pokojové orchidejephalaenopsis orchidej

Většina začátečníků jistě zná orchideje Phalaenopsis, o kterých jsme se zmínili v několika minulých článcích. Pokud vás tato odrůda neuspokojuje, zkuste křížence. Ostatně kříženců orchidejí je desítky tisíc (botanických druhů asi 25 000 druhů). Velmi zajímavý je fakt, že orchideje vznikají jako hybridní rostliny vzniklé křížením v rámci rodu, ale také křížením napříč dvěma až třemi rody.

Křížením rodu Miltonia a Oncidium vzniká perfektní pokojový hybrid, který má podobné nároky jako Phalaenopsis. Jedná se o Miltonidium. Tato orchidej má velké množství drobných květů. Pěstuje se jako phalaenopsis, jen je o trochu náchylnější, protože nemá tak tuhé listy a více chutná škůdcům. Tato orchidej skloubí vlastnosti svých rodičů, o kterých se dozvíte níže.

orchidej miltoniaOrchideje Miltonia

Tato skupina čítá do šestnácti druhů. Jejich domovinou jsou vysoké stromy deštných pralesů Jižní Ameriky. Tyto orchideje jsou na vzdušné vlhkosti závislé epifytické druhy. Některé druhy se ale dají pěstovat také v květináčích. Tento druh je vzpřímený, s většími květy. K dostání je asi 12 druhů, které se dají pěstovat v umělých podmínkách. Orchideje z této rodiny jsou pro svou variabilitu velmi žádanými pro křížení. Ani odborníci se mnohdy v tolika druzích orchidejí nevyznají a těžko rozlišují hybridní a vzácné původní botanické druhy.

Dalším křížencem orchidejí této skupiny je velmi populární Miltoniopsis, která potřebuje pro svůj život také vysokou vzdušnou vlhkost.

orchidej oncidiumOrchideje Oncidium

Orchidejí, které patří do této skupiny je více než 600 druhů, které jsou pro přehlednost řazeny do sekcí. Orchideje z některých sekcí nepotřebují tak vlhký vzduch a nepotřebují vyšší nadmořské výšky a rovněž se dají pěstovat v nádobách. Oncidia mají poměrně náchylné, měkké listy.

Pokud se jednotlivých botanických druzích, ale také o běžně pěstovaných hybridech chcete dozvědět více, určitě doporučujeme knihu Orchideje od A do Z. Jedná se o praktickou publikaci pro všechny milovníky čeledi vstavačovitých.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist