Nové odrůdy rajčat a jejich výsev za použití lignohumátu
Výběr semínek odrůd je opravdu velký. Základním rozdílem je, zda jde o rajčata keříčková nebo tyčková, která jsou v našich podmínkách nejoblíbenější. Pokud jste v pěstování rajčat ostřílení profesionálové a chcete nějaké novinky nebo nestandardní rajské, zkuste třeba obří odrůdu Brutus. Je to středně raná odrůda, která plodí velká masitá rajčata (průměr až 20 cm, hmotnost až 1 kg). Velmi oblíbené je i koktejlové rajče je Spencer. Je to polopozdní odrůda vhodná pro skleníky a foliáky.
Převislá rajčata na balkon
Rajčata na balkonech pěstujeme běžně. Lze je ale pěstovat i v truhlíku místo květin. Rajčata odrůd Bajaja nebo Azték se hodí do závěsu na balkon a klidně je kombinujte s květinami. Jde o velmi rané ordůdy, která během vegetace plodí až 500 výborných, dekorativních plodů. Převislými odrůdami jsou také žlutá rajčata vhodná do závěsu Tumbling tom yellow nebo červené Tumbling tom red.
Ovocná rajčata
Rajče melounové, hruškové či pomerančové-ano novinkou v sortimentu semínek rajčat jsou ovocná rajčata, která jako sezenice v žádném případě neseženete, a proto si je předpěstujte po vlastní ose.
Již zmíněné melounové rajče s názvem DUO (na obrázku vlevo) je poloraná odrůda rajčete s nádhernými dekorativními plody, které jsou nejdříve zelené s žíháním a v období zralosti přechází v barvu červenou se žlutým žíháním. Tento druh rajčete by se mohl zařadit mezi koktejlová rajčata, která plodí ve vijanech. Mini hrušková rajčata koupíte pod názvem Radana.
Výsev
Během celého měsíce března vyséváme všechny odrůdy rajčat. Pokud si nejste jisti klíčivostí starších semen, nebo chcete rostlinky podpořit v růstu, použijte lignohumát. Jde o tmavě hnědou hustší kapalinu, která je doslova nabitá huminovými a fulvo látky, které pomáhají ve zpřístupňování živin pro kořínky mladých rostlinek
Z lignohumátu a vody nachystáme tmavě hnědý roztok a do cedníku nasypeme semínka, která takto namáčíme asi jeden den. Semínka necháme oschnout na papírové utěrce a provedeme výsev do kvalitního substrátu. Provedeme řídký plošný výsev, čímž se vyvarujeme problémům při následném pikýrování. Semínka zasypeme slabou vrstvou písku, ze kterého semínka téměř vykukují. Po celou dobu až do rozsazení rosíme slabým roztokem vody a lignohumátu. Můžeme použít zředěnější roztok, který jsme používali pro namáčení semen.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.