Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nolina neboli sloní noha

Pro 1607 Autor: Redakce

nolinaRostlina s tímto zajímavým názvem se ve své domovině může dorůstat až do výšky 9 metrů. Toho, že by však těchto rozměrů i v bytových podmínkách se vůbec bát nemusíte. Ve vašem bytě by totiž měla dorůst maximálně do výšky 1 metru. Rostlina bývá často označována, jako sloní noha a to zejména protože právě její kmínek je sloní noze až nápadně podobný. U svého kořene je tlustá a směrem nahoru se pomalu zužuje. Tuto cibulku však nemá rostlina jen pro parádu. Slouží totiž jako zásobník vody právě v období sucha. Její růst je sice poměrně pomalý, ale postupem času se z této cibule vytvoří právě ten nápadný kmínek. Listy tvoří u jejího vrcholu jakýsi chochol, ze kterého vedou dlouhé, řemenité a na konci se stáčející listy.

Charakteristika rostliny 

Svůj původ má tato rostlina v teplém Mexiku. Právě v těchto podmínkách jí velice pomáhala již výše zmiňovaná cibulka, která sloužila, jako zásobník vody při příchodu suchých, nedeštivých dnech. Ve své domovině se rostlina sice může dorůstat až do závratné devítimetrové výšky, v našich podmínkách však nolina doroste do výšky v rozmezí maximálně 50 – 150 cm. Jde o nenáročnou pokojovou rostlinu, která při správné péči bude dlouhodobou. Její listy jsou trávovité a kožovité v tmavě zelené barvě. Tvarování či řez je pro tuto rostlinu nevhodný, co již je ale pro nolinu naprosto vhodné je hydroponický způsob pěstování.

Jak rostlinu správně pěstovat

Jde sice o květinu nenáročnou na pěstování ale i tak vyžaduje dodržování alespoň pár zásadních bodů. Zasadit bychom jí měli do rašelinovitého substrátu či do jednotné zeminy, která bude obsahovat příměs písku a jílu. Umístit bychom ji měli na světlé místo, na které však nebude dopadat ostré sluneční záření, které by rostlině rozhodně vůbec neprospělo. Skvěle se jí bude dařit v běžné pokojové teplotě. V zimních měsících bude naprosto ideální teplota kolem 10°C. V době vegetace je také rostlinu potřeba pravidelně zalévat. Zálivku můžeme omezit opět s příchodem zimy. Krok, který rozhodně bude prospěšný, je rosení jejích listů. Rostlina totiž někdy velice špatně snáší suchý vzduch. V letních měsících je také nutné dodávat rostlině dostatek živin. Proto bychom jí měli dvakrát za měsíc hnojit standardním tekutým hnojivem.

Množení, přesazování, škůdci

nolinaNolinu množíme pomocí odnoží či semeny. Množit bychom měli vždy v momentě, kdy rostlinu přesazujeme. U procesu přesazování nejsou stanoveny žádné striktní intervaly, přesazovat bychom zkrátka měli vždy v případě nutnosti, nebo právě v případě, že se chystáme rostlinu množit. V případě, že rostlině nedopřejeme dostatečný pokles teplot na zimní období, nejspíše dojde k napadení rostliny nepříjemnými škůdci v podobě svilušek a štítenek. Pokud ji v zimě dopřejete pro její odpočinek místnost, kde bude teplota kolem 10°C, nemusíte se žádného napadení rostliny vůbec bát. Dále si musíme dát pozor na to, abychom rostlinu příliš nepřelili. Tento stav nesvědčí téměř žádné rostlině a ani nolina není výjimkou. V takovém případě by totiž mohla snadno začít hnít. Nolinu můžete bez obav v letních měsících umístit na venkovní stanoviště, to jí rozhodně neublíží, ba naopak bude vám za to vděčná. Dávejte také pozor na ostré hrany jejích listů, mohli byste se o ně totiž snadno poranit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Nolina neboli sloní noha
  • Gertruda 24.11.2023 (16:01)

    jak zachránit sloní nohu, všechny listy už nemají barvuje jakoby suchá.

  • Sláva 26.12.2020 (13:54)

    Dobrý den
    Mám sloní nohu a celá koruna mi od té doby co jsem pustil podlahové topení zežloutla jakoby
    usichá Dekuji

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist