Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nezapomínejte na nářadí! Přenášečem plísní může být i vaše motyčka

Kvě 2529 Autor: Claudie Kornelová

Než uklidíte své nářadí, vždycky ho pořádně očistěte. Možná, že to považujete za zbytečné puntičkářství. Ale věřte, že to má dobrý důvod. Pokud to neuděláte, uvidíte, jak rychle se může plíseň rozšířit po celé zahradě. Vaše rajčata může napadnout plíseň bramborová a vy ji nevědomky přenesete nářadím na okurky. Výsledek? Místo bohaté úrody budete mít spoustu práce s likvidací napadených rostlin.

zahrada

Za šířením plísní může být vaše zahradní nářadí. Zdroj foto: Pixabay.com – HenryPaul

Zahradní nářadí jako skrytý nepřítel

Možná si to neuvědomujeme, ale naše motyčky, rýče či nůžky mohou být tichými přenašeči různých chorob a plísní. Zbytky zeminy, rostlinného materiálu a vlhkost vytváří ideální podmínky pro přežívání spor plísní, bakterií a dalších patogenů. Jedním přesunem z infikovaného místa na zdravé tak můžeme zničit výsledek měsíců péče.

Nejnáchylnější jsou především tyto situace:

  • Práce s nemocnými rostlinami (ořezávání, odstraňování)
  • Přesun mezi záhony s různými druhy rostlin
  • Práce ve vlhkém prostředí, kde se plísně množí nejrychleji
  • Dlouhodobé uskladnění špinavého nářadí

Jak správně čistit zahradní nářadí

Základem je pravidelnost a důslednost. Po každém použití nářadí hrubě očistěte od zeminy. K tomu použijte starou zahradní rukavici nebo kartáč s tvrdými štětinami. V sezóně mějte vždy u zahradního domku připravený kbelík s vodou, kam nářadí průběžně odkládejte.

Po skončení práce přichází důkladnější čištění. Odstraňte všechny rostlinné zbytky a hlínu, kovové části otřete suchým hadrem. U řezných nástrojů věnujte zvláštní pozornost ostří, kde se mohou ukrývat neviditelné spory. Pokud jste pracovali s nemocnými rostlinami, přidejte ještě dezinfekční krok.

Dezinfekce – tajná zbraň proti plísním

Na dezinfekci použijte těchto několik osvědčených prostředků:

1. Lihový roztok – běžný technický líh (70-90%) spolehlivě ničí většinu patogenů. Stačí prostě navlhčit hadřík a nástroje otřít.
2. Ocet – oblíbený prostředek. Namíchejte roztok z jednoho dílu octa a dvou dílů vody. Nářadí v něm namočte asi na 20 minut, poté opláchněte a osušte.
3. Peroxid vodíku – 3% roztok je šetrný k nářadí i životnímu prostředí. Nastříkejte ho na očištěné nářadí a nechte zaschnout.

Zní to možná složitě, ale celý proces zabere jen pár minut a ušetří hodiny pozdějších starostí s nemocnými rostlinami.

zahrada

Proto ho pravidelně čistěte a dezinfikujte. Zdroj foto: Pixabay.com – Kim

Správné skladování – polovina úspěchu

Zrezivělé a zašlé nářadí není jen nehezké na pohled, ale také méně účinné a náchylnější k zachytávání nečistot a patogenů. Po očištění a dezinfekci proto nářadí vždy pořádně osušte. Kovové části občas potřete tenkou vrstvou rostlinného oleje, což zabraňuje korozi.

Zásadní je skladovat nářadí v suchém prostředí. Ideálně zavěšené, aby se nedotýkalo země. V zahradním domku, pokud máte, mějte systém háčků a držáků, kde má každý kus své místo. Nůžky a nože ukládejte do pouzder, aby zůstaly ostré a bezpečné.

Prevence šíření nemocí mezi záhony

Nejlepší je problémům předcházet. Proto dodržujte několik zásad:

Práci plánujte od zdravých rostlin k nemocným – začněte u zdravých záhonů a končete u těch problematických, nikdy ne naopak
Mějte vyhrazené nářadí pro problematické oblasti – na záhon, kde se opakovaně vyskytují choroby, používejte oddělené nástroje
Při známkách nemoci ihned dezinfikujte – jakmile zaznamenáte plíseň nebo jinou chorobu, nářadí okamžitě ošetřete, i když pospícháte
Vyměňujte dřevěné části – dřevěné rukojeti časem nasáknou vlhkost a mohou v nich přežívat spory, proto je pravidelně měňte

Co dělat, když už se choroba rozšířila

I přes veškerou péči se občas něco nepovede. Když objevíte, že jste nechtěně rozšířili plíseň nebo jinou chorobu, okamžitě izolujte napadené rostliny. Všechno nářadí, které jste používali, důkladně vyčistěte, ponořte do silnějšího dezinfekčního roztoku (třeba octa) minimálně na hodinu.

Nemocné rostliny nikdy nekompostujte, ale likvidujte odděleně, aby se patogeny dál nešířily. Postižené místo pak nějakou dobu sledujte a případně ošetřete vhodným přípravkem.

Péče o nářadí není zbytečnost, ale investice do zdraví celé zahrady. Koneckonců, dobré nářadí je zahradníkův nejlepší přítel – a o přátele se přece staráme.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2025>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události