Není levandule jako levandule
Asi málokterá bylinka se v současné době těší větší oblibě, než levandule. Fialové trsy stálezelené voňavé rostlinky již dávno nezdobí jen francouzskou Provence a oblast Středomoří, ale také pole a zahrady ve velké části světa, české zahrady a terasy nevyjímaje. Okouzlila nás vzhledem, vůní i vlastnostmi.
Všechny druhy levandule jsou typické dlouhými úzkými listy a obsahem olejů. Protože v přírodě nikdy nic nevznikne jen tak, levandule tím získala přirozenou ochranu proti žhnoucímu slunci i hladovému dobytku, kterému nechutná.
Existuje zhruba 40 druhů levandulí lišících se vzhledem i obsahem přírodních olejů. Jejich křížením vznikají i další varianty. Můžeme tedy vidět levandulové keříky nízké zhruba 20 cm i keře dorůstající až metrové výšky, levandule v různých odstínech fialové, ale i levandule bíle kvetoucí či s růžovými či panašovanými květy.
Proč levandule?
Levandule je vhodné sázet k růžím, odpuzují totiž nejenom šatní moly, ale také mšice. Navíc kombinace růží a levandulí je překvapivě krásná kompozice. Levandule je nenáročná na údržbu i zálivku a daří se jí na plném slunci.
Léčivou moc levandule znali staří Egypťané, Řekové, Římané i Arabové. Kromě toho se levandulový olej samozřejmě používá k výrobě kosmetiky a parfémů. Věděli jste, že světoznámý parfém Eau de Cologne 4711 vznikl již na začátku osmnáctého století?
Jakou levanduli vybrat?
Jaká levandule je nejvhodnější pro pěstování v našich zeměpisných šířkách? Pokud chcete levanduli pěstovat v nádobě na terase, nemusíte řešit, jak moc je daný druh odolný vůči mrazu. Pokud chcete rostliny pěstovat na zahradě a bojíte se vymrznutí, pěstujte klasiku, levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia), která se v původních stanovištím vyskytujete v nadmořských výškách od i 800 m do zhruba 1300 m.
Dalším známým druhem je levandule širokolistá (Lavandula latifolia), která roste v oblastech s nižší nadmořskou výškou a je tedy méně odolná vůči mrazu. Její olej je méně kvalitní než olej levandule lékařské. Křížením těchto druhů vznikl oblíbený hybrid s řadou kultivarů, levandule prostřední (Lavandula intermedia), která je směsí vlastností obou druhů. Obsahuje více vonných silic a je robustnější než levandule lékařská. Na zahradě pro ni raději volte chráněné místo. Bez problému přezimovat by měla i Lavandula x chaytorae.
Levandule jako letnička
Většina vysoce dekorativních levandulí, které najdete v zahradnictvích jsou letničky. Mírnější zimu mohou přežít i na zahradě, jinak je doporučujeme pěstovat v nádobách, ve kterých mohou ve světlých chladných místnostech přežít zimní období.
Možná nejkrásnější mezi levandulemi je Levandule zoubkatá (Lavandula dentata) s dekorativními jemně vykrajovanými lístky, dlouhou dobou kvetení a velmi sladkou vůní. Velmi oblíbená je i levandule korunkatá někdy nazývaná francouzská (Lavandula stoechas), která má bohatá květenství fialové nebo růžové barvy a kvete od června až do září. Tzv. španělská levandule (Lavandula lanata) má tmavší květenství a světle stříbřité listy. O něco otužilejší je její kříženec s levandulí lékařskou, zajímavý vzhled má například varieta Quicksilver.
Poměrně nenáročnou volbou pro zahradníky začátečníky může být Levandule rozeklaná přezdívaná španělské oči (Lavandula multifida), kterou mohou pěstovat jako letničku, která se množí samovýsevem. Zaujme neobvykle dělenými listy, přežije bez problému mírnou zimu, rychle roste a dorůstá výšky 40 cm.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.