Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nenechte si ujít víkend otevřených zahrad

Čvn 1610 Autor: Redakce

parkSedmý ročník víkendu otevřených zahrad, událost inspirovaná tradiční akcí Velké Británie, se letos uskuteční během 11. a 12. června 2016. Zájemci se mohou těšit na téměř sto zahrad otevřených veřejnosti po celé České republice. Návštěvníci si mohou prohlédnout jinak nepřístupné zahrady a parky. Vstupné je různé, záleží na konkrétních majitelích zahrad, některé prohlídky jsou zdarma. Zvláštní pozornost bude letos věnována místům spojeným s Karlem IV., který slaví 700. výročí svého narození.

Nově otevřené zahrady a parky

Centrum Prahy umožní nahlédnout do přírodní zahrady Stanice přírodovědců Domu dětí a mládeže. Bylinky, léčivé rostliny, trvalky, letničky, netradičně pěstovaná zelenina a hmyzí hotel, jsou pouze špičkou ledovce celé akce. Komentovaná prohlídka probíhá od 12 do 14 hodin po celý víkend. Návštěvu lze spojit s prohlídkou skleníku a terária. Pro děti bude zde také připraven zahradnický workshop, dospělí si mohou pochutnat na bylinkovém čaji.

parkV Brně-Jundrově je nově otevřena veřejnosti přírodní zahrada Rozmarýnek. Děti ocení zahradní stezku s úkoly v rámci doprovodné akce. Víkendu otevřených zahrad se nově zúčastní i Botanická zahrada při VOŠ a SzeŠ v Táboře, Zámecký park v Odrách, Arboretum Bílá Lhota (původně zámecký park se vzácnými dřevinami). Zvláště lákavý a voňavý program nabízí Levandulová zahrada Anette v obci Klapý pod hradem Hazmburk v Ústeckém kraji.

Jindy nepřístupné zahrady

Celou akci organizuje Průvodce parkem o.s. ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Národním památkovým ústavem. Návštěvníci se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek a doprovodných programů jako jsou výstavy, koncerty a dny otevřených dveří zúčastněných institucí.

Běžně nepřístupné veřejnosti bývají některé historické, soukromé, komunitní, střešní, farní a klášterní zahrady. Mezi nejzajímavější poklady mezi zahradami, které jsou běžně nepřístupné, se tradičně řadí zámecký park Lnáře v Jihočeském kraji, klášterní zahrada Hřbitov Všech svatých v Plzni, která je dočasně uzavřena kvůli rekonstrukci, ale o víkendu výjimečně otevřena. Navštívit můžete také První plzeňskou komunitní zahradu, plzeňskou Zahrádku Na Sudech v uzavřené zahrádkářské kolonii, plzeňskou soukromou okrasnou zahradu Zemanka. Ve středočeském kraji stojí za zmínku soukromá Květinová farma Loukykvět, jejíž komentovaná prohlídka je zdarma. V Praze můžete navštívit zahradu Strakovy akademie a komunitní zahradu Bohumila. Na Vysočině bude k nahlédnutí mnoho rozlehlých soukromých zahrad, například Lesní palouk Nasavrky.

Poslední přihlášky zahrad do celorepublikové akce mohli zahrádkáři zaslat minulý víkend, návštěvníci si vstupenky do přihlášených zahrad mohou zakoupit na místě.

chrpa modra

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Nenechte si ujít víkend otevřených zahrad
Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist