Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nenáročná rostlina Tařice skalní

Čvn 2001 Autor: Redakce

tarice skalniDuben a květen jsou měsíce, kdy je tato rostlina nejkrásnější. Zejména ve vyšších polohách a na stinných místech se ale můžete z jejich sytě žlutých květů těšit i nyní. A že tařici neznáte? Třeba nejen pod jejím botanickým názvem. Mezi lidmi totiž našla spoustu zajímavých jmen, které souvisejí s jejím vzhledem, jako je stinka, šedivka, plesnivice, tuřice a další. Vytváří totiž přízemní růžici z mnoha listů jakoby plesnivé zašedlé barvy a její květy jsou na lodyhách ve skupenstvích, takže mohou tvořit neodolatelné, překrásně žluté koberce. Když se usídlí, budete ji muset pomalu, ale jistě za několik let likvidovat. Ostatně některé zejména vápencové skály jí jsou natolik porostlé, že na jaře v podstatě kámen ani není vidět přes záplavu květů.

Vybíráme tařici

Jak již bylo řečeno, množí se snadno a ráda. Zkuste tedy o malý odkopek poprosit nějakého zahrádkáře. Jistě nebude proti a rád svou rostlinu smysluplně zredukuje. Zkuste také výsev. Není to nic složitého. Semínka stačí v únoru poházet na substrát pro výsev smíchaný s pískem v poměru 1:1 a jemně zapravit. Malé rostlinky a pak přesadit přímo na skalku. Možný je také výsev přímo na stanoviště, který provádíme v období květen-červen.

Rostliny nikdy neberte z volné přírody, kde pomalu ubývají, a právě proto byla tařice skalní (Aurinia saxatilis či Alyssum saxatile) zařazena mezi téměř ohrožené druhy.

Chcete speciální kultivar tařice?

V takovém případě se obraťte na vaše oblíbené zahradnictví. Zde seženete tařice vyšlechtěné tak, aby se hodily do každé zahrady. Velmi oblíbené jsou miniaturní půdopokryvné kultivary, které se vyznačují velmi nízkou lodyhou, a proto působí neobyčejně kompaktně. Zde sáhněte po sazenicích nebo semenech s označením Compactum. Pravděpodobně nejdrobnějším kultivarem pak je Luna.

Novinkou jsou tařice okrasné listem. Velmi vyhledávaná je kultivar Variegatum s panašovanými listy. Ještě vzácnější jsou pak odrůdy plnokvěté, jako je kultivar Plenum.

Summit Golden Yellow je sytě zářivě žlutá tařice s květy na 20-30 cm vysokých tenkých lodyhách. Listy jsou zelené až šedozelené.

Citrinum je pak neonově citronově žlutá odrůda s jakoby jemně chlupatými lístečky, které tvoří hustou přízemní růžici. Dudley Nevill je pravděpodobně odrůda s nejtmavšími květy, které mohou být nezřídka až do hněda.

citronova tarice

Náš tip: Pokud nechcete, aby vám tařice zaplavila celou skalku, vždy po odkvětu ostříhejte lodyhy. Tím zabráníte samovýsevu a navíc se nebude vysilovat přízemní růžice. Celkový dojem z rostliny tak bude velmi kompaktní.

Věděli jste že…

-existuje také nepřezimující forma tařice? Letničkové formy tařice (Alyssum maritmum) kvetou celé léto – a to různobarevnými květy od růžového kultivaru Rosie až po krvavě rudý Wonderland.

-se tařice uchytí i na suché zídce, ale je vhodná i do korýtka spolu s dalšími suchomilnými rostlinami a bylinkami, které snesou úpal? Zkuste ji nakombinovat třeba s levandulí či rozmarýnem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist