Nemoci a škůdci muškátů
Léto začíná a tak je zapotřebí vyzdobit si naše okenní parapety nějakými krásnými květinami. Mezi nejoblíbenější truhlíkové květiny patří právě muškáty. Jejich pěstování je celkem nenáročné ale stejně tak jako ostatní květiny můžou onemocnět různými chorobami nebo být napadeni nežádoucími škůdci. Stejně tak nesnesou nerovnoměrnou zálivku nebo dokonce přelití. Pojďme si tedy říct na které škůdce a choroby dát pozor a jak správně muškáty zalévat.
Choroby muškátů
Tyto balkónové květiny na nás kladou opravdu malé požadavky, jestliže však v těchto nízkých nárocích pochybíme, může se bohužel stát, že o květinu zbytečně přijdeme. Preventivní ochrana a dodržování všech zásad je tedy na místě. Mezi nejčastější choroby muškátů neboli pelargonií patří rez, kadeřavost listů, praskání květního stonku, skvrnitost a botrytida.
Rez muškátů poznáme dle bledých tečkovitých skvrn, které se objevují na rubu listů a velmi rychle se zvětšují a zbarvují do žlutohnědé barvy. Jelikož se tyto skvrny na vrchu listů objevují o něco později, nemuseli bychom si choroby vůbec všimnout proto květiny pravidelně a důkladně kontrolujte. Silně napadené listy schnou a některé později i opadají. Všechny tyto silně nakažené listy je zapotřebí odstranit. Na listy které jsou napadené slaběji, použijte postřik na bázi síry nebo zinku.
Počátek jara je období, kdy je výskyt této choroby nejčastější. Řeč je právě o kadeřavosti listů. V největším ohrožení jsou mladé listy nebo přezimované rostliny. Choroba se projevuje světle žlutými skvrnami, které zasychají a poté se začnou trhat. Jelikož tuto chorobu přenáší hlavně savý hmyz je zapotřebí použití Fosfotionu. Jestliže mají muškáty dostatečný přísun světla a savý hmyz se vám podařilo zlikvidovat, máte vyhráno. Jestliže je nákaza opravdu silná muškáty seřízneme a necháme je znovu obrazit.
Botrytida muškátů je takzvaná šedá plíseň. Nejčastější období pro šíření této choroby je jaro a podzim. Napadeny jsou kompletně listy, květy i stonky a to tak že jsou porostlé šedobílým povlakem. Muškáty tedy ihned vyčistěte, rozestavte a snižte vlhkost. Pro nejlepší ochranu použijte mědnatý preparát zvaný Kuprikol.
Škůdci
Pozor musíme dát i na okem neviditelné drobné broučky, kteří na našich muškátech dokážou spáchat opravdovou spoušť. Mezi ty nejznámější patří například molice muškátová, která napadá zejména spodní stranu listů. Listy na kterých napáchá škody pak vadnou a později uschnou a opadají. Jako ochranu použijte chemické postřiky proti mšicím a přelétavému hmyzu.
Dalším neméně známým škůdcem je mšice muškátová. Mšice saje nejen na stoncích, listech ale i na výhonkách muškátů. Květy se poté kroutí a listy se deformují. Stejně tak jako u molice použijte chemické postřiky proti mšicím a přelétavému hmyzu.
Méně známým škůdcem je ploštice. Ta poškozuje hlavně pletiva a stonky listů a výhony poté zcela zasychají. Suché a teplé prostředí je pro ně nejideálnější. Pro ochranu použijte pesticidní přípravky.
Zalévání muškátů
Zálivka je to nejdůležitější pro zdravý a kvalitní růst muškátů. Při zalévání záleží hlavně na okolní teplotě a sluneční záři. Vždy zalévejte přímo ke kořenům nikoli na listy. Substrát udržujte stále ve vlhkém stavu, nesmí být přelitý nebo naopak suchý. Právě špatná a nerovnoměrná zálivka stojí za již zmiňovaným praskáním květního stonku. Muškáty zalévejte pravidelně ob den a jednou za čtrnáct dní použijte hnojivou zálivku – Kristanol. Tato zálivka dodá muškátům spoustu živin a vitamínů.
Komentáře k článku
Bukáčková Jitka 19.6.2022 (21:53)
Dobrý den prosím Vás mám na balkoně převislé muškáty.zalevam je obden vodou kterou mám na balkoně v kýblu takže je „odstátá“.přesto jsou povadle, žloutnou a dokonce jsem dvě sazenice vyhodila úplně upadly.prosim co mám dělat?nebo co jsem udělala špatně?….je možné že je to sodou?zkusila jsem na doporučení kamarádky prý to četla..předem děkuji.
S pozdravem Jitka
Škodová Jaromíra 8.8.2018 (20:16)
Mám na muškátech na listech vykousané kulaté dirky. Co to je a co s tím?