Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nejoblíbenější druhy klematisů (plaménků)

Dub 1116 Autor: Redakce

Jak jsme poznamenali v minulém článku (ten naleznete ZDE), který se věnoval klematisům, jde o velmi vyhledávanou rostlinu zejména pro oživení starých zdí, plotů či pergol. Nezapomínejte na to, že každý klematis chce jinou výživu. Zejména těm, které mají hodně květů dopřejte humózní půdu a často je přihnojujte.Klematis je světlomilná rostlina, ale kořeny vždy přihrňte například piniovou kůrou, která jim dopřeje stín.

Pokud jste v pěstování plaménku začátečník, zkuste třeba některý z nejvíce pěstovaných druhů:

bílý plaménekMadame de Coultre

Jde o sytě bílý druh s květy o velikosti 15 cm. Pravděpodobně jde o nejznámější a v našich podmínkách nejkrásnější bílý klematis, který doroste do výšky 3 až 4 m. Všechny klematisy lze ale vhodným řezem držet nižší.

bílý klematisHuldine

Je další z rodiny bílých klematisů, které kvetou až do října. Zaujmou nás  růžové pásky na rubu okvětních lístků. Květy nejsou velké, ale rostlina zaujme majestátní výškou, protože při dobrém zacházení doroste až 5m.

růžový klematisHagley Hybrid

Tento na živiny náročný hybridní druh je ze skupiny růžových klematisů. Jeho temně růžový květ se zvlněnými konci okvětních lístků osloví snad každého. Květy jsou průměrně velké (15 cm) a na 2m rostlině jich najdete nespočet.

sytě růžový klematisDr. Ruppel

Klematis pro všechny, kteří mají rádi intenzivní růžové barvy. Jde o sytě růžový velký květ s temnějším středovým pruhem a tmavšími prašník. Okraj květu je zvlněný. Jde o jeden z nejvyšších druhů (3,5m).

rudý klematisRuby Glos

Tento téměř plnokvětý klematis je, jak už název napovídá, rubínově červený, s tmavými prašníky. Jde o poměrně kompaktní rostlinu, a proto ji lze pěstovat také ve větším květníku dokonce i v zimních zahradách.

červený klematisErnest Markham

Malokvětý červený druh, který se vyšplhá až do výšky 3,5 m. U nás jsou více známé růžové a modré klematisy, s touto odrůdou budete rarita mezi zahrádkáři. Nezapomeňte na pevnou oporu.

modrý plaménekPrince Henrik

Patří do skupiny modrých klematisů. Jeho až 22 cm velké květy s červenými prašníky si vychutnáte až do konce září. Vzrůst rostliny je cca 2,5m, a proto ji doporučujeme i do menších zahrad, kde přes léto bude patřit mezi skvosty.

světle modrý klematisPrince Charles

Je malokvětý, světle modrý druh s fialovým středem. Výška 2 m, proto se hodí jako solitér i do menších zahrad. Jeho menší květy vás překvapí množstvím. tento druh pravidelně přihnojujte vodorozpustnými hnojivy pro okrasnou zahradu.

modrý clematisLasurstern

Jde o levandulově modrý až plnokvětý druh (květ obsahuje 8 okvětních plátků se zvlněnými konci). Je to velmi stará odrůda, která se po opoře vyšplhá až 3 m vysoko.

modrý klematisThe President

Tato odrůda je asi nejméně náročná a díky své kompaktnosti nalezla mnoho uplatnění a příznivců. Jde o cca 3m vysokou rostlinu s průměrně velkými purpurově modrými květy s bílými nitkami. Kvete až do října.

fialový klematisMrs N. Thompson

Je to zástupce fialových klematisů, které na zahradách vidíme asi nejčastěji. Tato vysoká rostlina má menší  tmavě fialový květ s červeným středem

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist