Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nedostatek přijatelných živin

Úno 1219 Autor: Redakce

Třebaže obsah živin může být v půdě v dostatečném množství, nemusí být ve formě, která je pro rostliny přístupná (rozpuštěné minerální ionty). Právě nedostatek přístupných stopových prvků může rostlinám přivodit nemalé problémy, které se mohou projevovat podobně jako napadení houbovými chorobami. Výskyt poruch z nedostatku přijatelných živin je vcelku běžný jev, který ovšem rostlinu oslabuje a ta je pak náchylnější k chorobám a škůdcům. Příčinou může být i hnojivo s nevhodným poměrem živin.

Jak poznám, že jde o chybu ve výživě rostlin-chlorózy?

vapenate hnojivoPoznat chlorózu od houbových chorob je poměrně jednoduché. U chloróz způsobeným nedostatkem železa ve výživě rostlin zůstává žilnatina tmavě zelená a mezi žilkami najdeme žloutenku. Chloróza není chorobou, ale poruchou v důsledku nedostatku železa. Chloróza se objevuje nejen na okrasných pokojových rostlinách a balkonovkách, ale také velmi často na citrusech a ovocných stromek. Přírůstky dřeva jetorostů ovocných stromů jsou malé, dřevo špatně vyzrává a vymrzá. Rostliny špatně nakvétají a téměř neplodí.

Jak na chlorózy?

Bránit se můžete hnojivy a postřiky se zvýšeným obsahem železa. Příkladem  takového přípravku může být Harmonie železo. S postřiky se začíná již při prvních příznacích. Hnojivo HARMONIE Železo je koncentrát se zvýšeným obsahem železa ve formě chelátu EDTA a komplexem aminocitrátu. Zajišťuje zvýšenou intenzitu fotosyntézy a odolnost rostlin na stres.

Chrání před fyziologickými poruchami způsobenými nedostatkem železa (chlorózy, světlezelené listy atd.).

Nedostatek přijatelného vápníku

Typickými příznaky jsou hořká skvrnitost (pihovitost) jablek, suché hniloby konců plodů plodové zeleniny a podobně. Vápník v přijatelné formě může chybět rostlinám i ve vápenatých půdách.

skvrnitost jablekVápník nejlépe aplikujeme postřikem na list. HARMONIE Vápník je minerální hnojivo s vysokým obsahem vápníku s dusíkem, hořčíkem a mikroprvky. Předchází nedostatku vápníku zejména v kyselých půdách, kde je vápníku málo a je pro rostliny nepřípustný. Postřik doporučujeme aplikovat zejména na jabloně, protože se zlepšují skladovací podmínky, svěžest a vybarvení jablek. Má preventivní účinky proti fyziologickým chorobám a poškození ovoce, způsobeným deficitem vápníku jako: hořká skvrnitost, propadnutí, suchá hniloba konců, hnědnutí slupky, hnědnutí okrajů listů, moučnatění, rozpad a další.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist