Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nechutná vám čínský česnek? Vypěstujte si vlastní!

Říj 1617 Autor: Redakce

Všichni jistě máme rádi kvalitní, voňavý česnek. V posledních letech však není jednoduché takový česnek v nabídce obchodů sehnat. Obchodní řetězce zaplavili dodávky česneku čínského, a jak jistě víme, ten se tomu pravému českému česneku nemůže vyrovnat svou vůní a natož teprve chutí. Co s tím ale dělat? Zkuste si zasadit vlastní česnek, právě nastala ideální doba na jeho výsadbu. Nevíte, jak na to? Čtěte dál a všechno se dozvíte.

Nejprve musíte sehnat kvalitní česnek, který lze zasadit do vaší výsadby. Nebojte se tedy věnovat nějaký čas hledání toho pravého česneku. Dobrým nápadem může být i vyžádání písemného osvědčení toho, že jde o uznanou sadbu.  Tento krok je velice důležitý, protože v případě jeho podcenění se může stát, že výsadba nevydrží a na jaře nesklidíte vůbec nic.

cesnek strouzky

Moření česneku

Před výsadbu je také důležité česnek namořit přípravkem proti různým škůdcům a houbám. Především se jedná o houby s názvy Fusarium spp., Botrytis spp., Penicillium spp., Sclerotium cepivorum a v některých lokalitách pak i Helmithosporium allii.
Začneme tedy tím, že stroužky které budeme sázet, nejprve namočíme do přípravku s obsahem síry. Stroužky bychom v něm měli nechat 6-12 hodin. Takto chráněný česnek je připraven k výsadbě.

Ideální doba na výsadbu

Ideální období je od listopadu až do prosince. Musíme sázet těsně před tím, než půda zmrzne. Rozhodně bychom ho neměli sázet dříve, než teplota půdy trvale klesne pod 9°C. Pokud bychom česnek zasadili dříve, hrozí, že ho napadne fuzariová hniloba“, která může za vadnutí a následně odumírání rostlin.

Příprava půdy

Tento bod je pro následnou velkou sklizeň česneku také velmi důležitý. Nejlépe se mu daří ve středně těžké, hlinité půdě, která bude obsahovat středně vysoký obsah živin. Hnojit ho lze sirnatými hnojivy, protože česnek nesnese přímé hnojení organickými hnojivy a přehnojování dusíkem. S hnojením to tedy rozhodně není nutné přehánět.

Sázení česneku

Pokud na svém záhonku najdete teplé, slunné a vzdušné místo máte vyhráno! Přesně na takovém místě se vaší výsadbě bude skvěle dařit. Při vybírání správného místa mějte však na paměti, že není ideální česnek, ale i jiné cibuloviny, sázet na místo, kde už v rozmezí 4 až 5 let jednou rostl.  V případě, že vaši výsadbu napadla bílá sklerociová hniloba, je tento interval ještě delší. Přibližně 8 až 10 let. Stroužek česneku bychom měli zasadit tak aby se zvládl dobře zakořenit, ale zároveň jeho nadzemní část by měla začít růst až na jaře.  Pro odhadnutí správné hloubky zasazení platí naprosto jednoduché avšak důležité pravidlo. Čím dříve česnek budete sázet, tím do větší hloubky. To znamená, že v září bude potřeba zasadit do hloubky 8 cm, v prosinci nám ale již centimetry postačí 4.

Správně načasovaná sklizeň

Česnek sklízíme v létě, většinou se začátkem prázdnin, tedy v červenci. Přesný čas sklizně ale musíte poznat sami. Odvíjí se totiž od typu česneku, který jste pro výsadbu zvolili. Běžný česnek, který používáme v kuchyni a všichni jej určitě dobře známe, tvoří stroužky, které jsou rozmístěny kolem jeho středu. Tento typ česneku nese název paličkový.  Ten bychom měli sklízet v momentě, kdy uvidíme, že jeho listy ztratili vodu a zežloutly. Druhým typem je česnek, který nemá stroužky v tomto typicky pravidelném seskupení. U něho ideální čas ke sklizni poznáme podle položených listů k zemi. Správná doba sklizně je velice důležitá! Pokud na ni zapomeneme, česnek se v zemi začne rozpadat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2022>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Sklik
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist