Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nastává sezóna bramboříků, jak o něj pečovat aby vydržel i několik let?

Říj 1828 Autor: Redakce

Málokterá rostlina nás bude svou krásou v zimních měsících těšit více než právě brambořík. Tato rostlina vás určitě doslova uchvátí. Která jiná květina vám v zimě totiž poskytne pohled na zářivé, pastelové květy? Pokud jim navíc poskytnete správnou péči, budete se z jejich krásy moci těšit i několik dalších let.

bramborik panasovany

Brambořík pochází ze Středozemí, Malé Asie, Karpat a také podhůří Alp. Pokud pro tuto rostlinu vyrazíte do zahradnictví, nejspíše narazíte na druh Cyclamen persicum. Jde o křížence bramboříku perského, který pochází z východního středomoří.

Mějte se na pozoru již při jeho nákupu

Velmi jednoduše se vám může stát, že si domů odnesete rostlinu, která již nemá šanci přežít. Podle čeho se ale řídit aby se to nestalo? Pokud v obchodě narazíte na rostlinu, která má na pohled velmi svěšené listy, rozhodně ji neberte domů. Takový brambořík je možná již napaden škůdci, nebo díky špatné přepravě nastydl a je už velmi nepravděpodobné, že byste ho dokázali zachránit. Pokud vám tedy někdy brambořík doma velmi rychle uhynul, je dost pravděpodobné, že jste si již špatný kus odnesli z obchodu. A jak tedy poznat zdravou rostlinu? Brambořík by měl mít hezké, pevné listy, pár květů a také poupata. Bez povšimnutí nenechte ani jeho substrát. Ten by neměl být vysušený, protože z tohoto stavu by se nejspíš již nevzpamatoval.

bramborik svetle ruzovy

Jakou péči mu věnovat doma?

Pokud jste si z obchodu odnesli hezkou a zdravou rostlinu, je potřeba jí i doma věnovat určitou péči. Jen tak vám bude moci dělat radost i několik sezón po sobě. Když rostlinu přinesete, nedávejte jí hned do obývacího pokoje. Vybalte jí a nechte jí několik hodin zvyknout například na chodbě. Zkrátka tam, kde je teplota o něco nižší než přímo v bytě. Příliš velké teplotní šoky totiž pro brambořík rozhodně nejsou dobré a nemusel by se z něj vzpamatovat. Za nejlepší teplotu pro jeho pěstování se považuje hranice kolem 16 °C. Je to sice málo, ale pokud ho postavíte na severní parapet a občas mu dopřejete trochu čerstvého vzduchu, pozor, rozhodně ale ne průvan, bude se mu jistě dobře dařit. V příliš teplé místnosti velmi rychle odkvete a nejspíš mu ani nové květy již nenarostou. Kromě toho má také brambořík rád světlá místa, ale přímé sluneční paprsky mu příliš nesvědčí. K pěstování si také můžete vybrat minibrambořík, který není tak přísný na teplotu, ve které je pěstován. Ten naprosto bez problémů snese teplotu, která se bude pohybovat kolem 20°C.

bramborik listy

Pozor na zálivku!

I když brambořík není rostlinou náchylnou k napadání škůdci, musíte si dát pozor na plísně. Ty mohou velmi často vznikat špatným způsobem zalévání. Nikdy bychom tedy rostlinu neměli zalévat shora. Tímto způsobem totiž navlhčíte vrchol hlízy, nebo také začátek květů a listů. A v takovém případě je velmi vysoká pravděpodobnost, že brambořík napadne plíseň šedá. Co z toho tedy plyne? Brambořík je nutné vždy zalévat spodem, jen tak rostlinu na 100% uchráníme od plísní.

Jak se o brambořík starat po odkvětu?

Tato rostlina po svém odpočinku neupadá do tzv. vegetačního klidu. Jeho hlízu nemusíme nechávat úplně zaschnout a ani jí nemusíme vyndávat ze země. Po jeho odkvětu, který bývá většinou v dubnu, značně omezíme zálivku a hnojení. Po chvíli rostlině začnou žloutnout listy, nebojte, je to naprosto normální. Na konci května můžete brambořík dát na zahradu, do hezkého stinného místa a po chvíli uvidíte, že se na rostlině začínají objevovat nové listy. Pak hlízu očistíme a přesadíme do nového substrátu. V letních měsících můžete rostlinu dvakrát za měsíc přihnojit. Jakmile nastane září, brambořík vezměte domů a za chvíli se budete moci těšit z jeho nových krásných květů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Nastává sezóna bramboříků, jak o něj pečovat aby vydržel i několik let?
  • Anna 1.1.2019 (12:59)

    velmi mi pomohl návod na pěstování bramboříku, měla jsem ho 3 roky a pořád kvetl, před svátky uhynul

Kategorie
<<Bře 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist