Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nakupujeme orchideje

Led 1511 Autor: Redakce

phalaenopsis orchidejV dnešní době jsou orchideje pravděpodobně nejpěstovanějšími pokojovými rostlinami vůbec, a proto na ně narazíte opravdu všude. Je jedno, zda navštívíte některou z výstav, místní květinku nebo některý z hobby marketů, Pokud nejste vyloženě nároční, vyberete si vždy. Zejména, pokud se soustředíte na nejméně náročnou orchidej-phalaenopsis. I ta se nám ale okoukala a i začínající pěstitelé chtějí více. Jak ale nakupovat, abychom opravdu koupili to, co chceme a hlavně abychom tomu dali ty podmínky, které jsou základem pro přežití?

Pokud kupujete klasiku-Phalaenopsis, v podstatě nemůžete šlápnout vedle. Soustřeďte se krom počtu květních výhonů a barvy květů ale také na kvalitu listů a vzdušných kořenů. Od těch se totiž odvíjí, jak se bude rostlině dále dařit. Listy musí být pevné, sytě zelené. Pokud jsou jakoby měkké, žilnaté, vybledlé, poškozené či dokonce s hnědými konci, takové rostlině se obloukem vyhněte. Dobrým ukazatelem jsou také vzdušné kořeny, které by měly být světle šedivé bez zaschlých špiček. Naopak špičky by měly být zelené nebo červené a očividně vitální.

orchidej ošetřená lignohumátemTip: Květ by měl být sice čerstvý, ale o zdraví rostliny nám nevypovídá. Ovšem zásadně kupujte rostlinu kvetoucí. Předejdete tak omylům v barvě květů a do sbírky přidáte opravdu jen takový kus, který ještě nemáte. Soustřeďte se na listy a vzdušné kořeny. Rostlinu by nemělo být snadné vyndat z květináče-to nám naznačuje zdravý kořenový systém a pahlízky.

Kořeny a listy jsou jedním z nejdůležitějších ukazatelů. Tím dalším je substrát. Nesmí být příliš mokrý, těžký a už vůbec ne se zeleným či šedavým povrchem. Naprostou samozřejmostí je, že nebudeme kupovat rostliny napadené, ať už plísněmi či škůdci.

orchideje nakupTip: Pro nákup je vhodné období jaro a podzim. Rostlinu přenášet ve vedrech nebo naopak mrazech je velký problém. Zejména kvetoucí jedinci jsou velmi náchylní ke změnám prostředí. Pokud i přesto kupujete rostlinu v nepříznivém počasí, zabalte ji do několika vrstev papíru-jak květináč, tak rostlinu a květ.

Když chci jinou orchidej než Phalaenopsis?

I to je samozřejmě možné. V interiéru lze pěstovat spoustu jiných krásných orchidejí. Ty ale nakupujte jen a pouze u prověřených pěstitelů, protože v hobby marketech je často problém s identifikací. Například jestli kupujete orchidej Miltonia nebo Miltoniopsis je velký rozdíl. Každá chce naprosto jiné podmínky, především teplotu. 

miltoniopsis pestovaniV hobby marketech jsou maceškovité orchideje ovšem mnohdy označovány shodně Miltonia. Zkuste se zeptat obsluhy nebo nakupujte u sběratelů. Pro bytové podmínky se sušším vzduchem a standardní pokojovou teplotou se nejvíce hodí Mitonie z Brazílie, které nejsou náročné na pěstování. Naopak Miltonipsis z Kolumbie je rostlině poměrně náročná na pěstování (chce nižší teploty a vysokou vzdušnou vlhkost) a jen stěží ji v bytových podmínkách přimějeme opět ke květu. Na tento druh se zaměřte, jen pokud disponujete skleníkem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist