Nakupujeme orchideje
V dnešní době jsou orchideje pravděpodobně nejpěstovanějšími pokojovými rostlinami vůbec, a proto na ně narazíte opravdu všude. Je jedno, zda navštívíte některou z výstav, místní květinku nebo některý z hobby marketů, Pokud nejste vyloženě nároční, vyberete si vždy. Zejména, pokud se soustředíte na nejméně náročnou orchidej-phalaenopsis. I ta se nám ale okoukala a i začínající pěstitelé chtějí více. Jak ale nakupovat, abychom opravdu koupili to, co chceme a hlavně abychom tomu dali ty podmínky, které jsou základem pro přežití?
Pokud kupujete klasiku-Phalaenopsis, v podstatě nemůžete šlápnout vedle. Soustřeďte se krom počtu květních výhonů a barvy květů ale také na kvalitu listů a vzdušných kořenů. Od těch se totiž odvíjí, jak se bude rostlině dále dařit. Listy musí být pevné, sytě zelené. Pokud jsou jakoby měkké, žilnaté, vybledlé, poškozené či dokonce s hnědými konci, takové rostlině se obloukem vyhněte. Dobrým ukazatelem jsou také vzdušné kořeny, které by měly být světle šedivé bez zaschlých špiček. Naopak špičky by měly být zelené nebo červené a očividně vitální.
Tip: Květ by měl být sice čerstvý, ale o zdraví rostliny nám nevypovídá. Ovšem zásadně kupujte rostlinu kvetoucí. Předejdete tak omylům v barvě květů a do sbírky přidáte opravdu jen takový kus, který ještě nemáte. Soustřeďte se na listy a vzdušné kořeny. Rostlinu by nemělo být snadné vyndat z květináče-to nám naznačuje zdravý kořenový systém a pahlízky.
Kořeny a listy jsou jedním z nejdůležitějších ukazatelů. Tím dalším je substrát. Nesmí být příliš mokrý, těžký a už vůbec ne se zeleným či šedavým povrchem. Naprostou samozřejmostí je, že nebudeme kupovat rostliny napadené, ať už plísněmi či škůdci.
Tip: Pro nákup je vhodné období jaro a podzim. Rostlinu přenášet ve vedrech nebo naopak mrazech je velký problém. Zejména kvetoucí jedinci jsou velmi náchylní ke změnám prostředí. Pokud i přesto kupujete rostlinu v nepříznivém počasí, zabalte ji do několika vrstev papíru-jak květináč, tak rostlinu a květ.
Když chci jinou orchidej než Phalaenopsis?
I to je samozřejmě možné. V interiéru lze pěstovat spoustu jiných krásných orchidejí. Ty ale nakupujte jen a pouze u prověřených pěstitelů, protože v hobby marketech je často problém s identifikací. Například jestli kupujete orchidej Miltonia nebo Miltoniopsis je velký rozdíl. Každá chce naprosto jiné podmínky, především teplotu.
V hobby marketech jsou maceškovité orchideje ovšem mnohdy označovány shodně Miltonia. Zkuste se zeptat obsluhy nebo nakupujte u sběratelů. Pro bytové podmínky se sušším vzduchem a standardní pokojovou teplotou se nejvíce hodí Mitonie z Brazílie, které nejsou náročné na pěstování. Naopak Miltonipsis z Kolumbie je rostlině poměrně náročná na pěstování (chce nižší teploty a vysokou vzdušnou vlhkost) a jen stěží ji v bytových podmínkách přimějeme opět ke květu. Na tento druh se zaměřte, jen pokud disponujete skleníkem.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.