Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nákup orchidejí

Led 1202 Autor: Redakce

rizkovani orchidejiMnoho z nás dostalo pod vánoční stromeček nádherně kvetoucí orchidej pro dámy, které mají rády kytky to je jeden z nejhezčích dárků. Při koupi nové orchideje byste ale měli dbát na několik základních pravidel. Ne vždy se nám totiž podaří koupit rostlinu v dobrém stavu. Mnoho supermarketů nabízí orchideje druhu Phalaenopsis v akci již za cenu kole stokoruny. Takové rostliny jsou ale v dosti zuboženém stavu a u začínajícího pěstitele jen málokdy přežijí.

V každém květinářství nebo hobby marketu by měl být každý květináč opatřen popisem s celým názvem rostliny a základními pokyny pro pěstování. Všeobecně méně náchylné a tudíž jednodušší na pěstování jsou různí kříženci.

Při nákupu nové rostliny se zaměřte především na listy. Ty musí být pevné, zelené bez jakýchkoliv skvrn a poranění. Vzdušné kořeny by měly koukat z průhledného květníku s četným perforováním na spodní části. Musí mít šedou barvu s vitálně zelenými špičkami. Substrát by měl být z větších kousků, bez šedavého povlaku. Nesmí být příliš přemokřený a rostlina v něm musí pevně držet. To je příznak dobrého prokořenění. Na druhou stranu by rostlina ve stejném kontejneru měla být aspoň rok. Nekupujte tedy rostliny, které očividně potřebují přesadit.

Cena orchidejíphalaenopsis orchidej

Cena je závislá na druhu, velikosti a stáří rostliny. Většinou kupujeme orchideje s plně vyvinutým květem, ty se jako dárek hodí nejlépe a navíc máme jistotu, že si domů nepřineseme barvu, kterou již máme. Pokud chcete ušetřit, můžete si zakoupit mladé rostlinky, které pokvetou v následujících třech letech, anebo již odkvetlé rostliny. U těch se z květu můžeme při dobrém zacházení těšit asi za půl roku.

Mnohem dráž vás přijdou čisté botanické druhy, tedy bez křížení. Pěstování těchto čistých hybridů je ale mnohem složitější. Jsou náchylnější na škůdce i choroby. Zahubit je může dokonce i voda z vodovodu, průvan a podobně. Zdaleka nejdražší jsou ale rostliny oceněné na některé z mezinárodních výstav. Ty poznáte podle vysoké ceny a lze je sehnat většinou u soukromých pěstitelů. Takové rostliny nesou zkratku FCC, AM, GM, SM nebo BM.

Pokud si kupujete nevšední druhy, vždy si schovejte štítek s latinským názvem. To vám usnadní hledání způsobu pěstování v literatuře nebo na Internetu. Pokud se o daném druhu orchideje chcete dozvědět více, doporučujeme publikaci Orchideje od A do Z.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist