Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Na co nezapomenout na zahrádce právě teď?

Čvn 1729 Autor: Redakce

V prvé řadě si užívejte plodů plnými doušky, dozrávají jahody, raný rybíz a další dobroty. Zavařujte, mrazte a vařte domácí sirupy. V zimě, jako když je najdete. Během zahradničení se osvěžte například bezovou limonádou, ale báječná je také třeba levandulová. Recept na ní najdete zde.

-nesmíte zapomenout…

ostříhat všechny květy, které pomalu přecházejí v semena a rostlinu by to zbytečně vysilovalo (růže, pivoňky, kosatečky….)

-v parných dnech nechte trávu trávou

Rozhodně nesečte trávník a už vůbec ne příliš nízko. Navíc nechte nabrousit nože sekačky, aby byl řez trávy bez „zubů“. Pokud vyséváte nový trávník, počítejte se zálivkou několikrát denně. Semínka totiž nesmí zaschnout. Proto je vždy lepší trávník zakládat na jaře a na podzim, ale ani v letních měsících to samozřejmě není nemožné.

-zalévejte ráno nebo večer

Během parných dnů rozhodně nedoporučujeme kropit zeleň. Rostliny by si mysleli, že prší. Otevřou průduchy a slunce je může spálit. Navíc dojde k vysokému odparu vody, takže ke kořenům se voda téměř nedostane.

zalevani

-letněte pokojovky

Pokojové rostliny, které mají rádi letnění umisťte na zvykání do stínu- a to alespoň na několik dní. Jinak uděláte víc škody než užitku.

Rostliny, které letnit nebudete alespoň nechte opršet letním deštíkem. Zbavíte se tak velmi jednoduše prachu.

-chcete sázet?

Vysazujte zásadně kontejnerované rostliny, které mají velkou šanci se uchytit. Nezapomeňte na dostatečnou zálivku.

-přihnojujte

Červen je správné období pro použití dlouhodobě působících hnojiv. Ty jednoduše zapravíte pod povrch hrabičkami a zalejete, nebo hnojíte před deštěm. Hnojiva vydrží po celé léto a na podzim pak použijete podzimní hnojení pro vyzrávání pletiv (vyzrálá pletiva nejsou tak náchylná na vymrzání). Vhodnými hnojivy přihnojte ovocné stromy a vinnou révu.

-výsev v červnu? Žádný problém!

Vysévat můžeme salát, ale také zelí, růžičkovou kapustu, nebo třeba pórek

-zaštipujte rajčata

Pravidelně vyštipujte boční (rozuměj pažní) výhonky rajčat, které ubírají rostlinám sílu. Preventivně postříkejte proti plísni. Vhodné jsou biologické oleje.

-množte a přesazujte

Kontejnerované rostliny včetně pokojovek přesaďte. Sice je na to nejlepší období začátkem května, ale stále není nic ztraceno.

Množte rostliny, které se množí řízkováním nevyzrálých zelených řízků. Patří sem krom hortenzie například plamének, javory, skalníky, magnolie a šeříky.

-mulčujte

Slámou podestelte dýně, cukety a klidně i okurky. Samozřejmě také jahody. Vyhnete se tak kontaktu plodů s půdou a šíření plísně šedé. Posečenou trávou můžete zamulčovat například túje. Zde se totiž nemusíte bát invaze slimáků. Túje jim totiž nechutnají.

mulcovani slamou

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist