Myrta jako symbol štěstí a lásky, ale jak ji správně pěstovat?
Myrta obecná, latinsky Myrtus communis, je stálezelená rostlina keřovitého vzrůstu s mnoha drobnými, tmavě zelenými, kožovitými lístky. Při kvetení naše oko potěší menší pětičetné bílé květy, z jejichž středu vyrůstá mnoho nápadných, dlouhých tyčinek. Plodem myrty obecné je tmavě modrá bobule. Nejen díky krásným květům, ale i pro svůj celkový vzhled je myrta velmi oblíbenou a často pěstovanou rostlinou.
Jedná se o rostlinu z čeledi myrtovitých, která na svém původním místě výskytu, ve Středomoří, dorůstá 3-5 metrů výšky. U nás ji ovšem kvůli chladným zimám musíme pěstovat jako hrnkovou rostlinu, takže se její výška může pohybovat maximálně kolem 1 metru.
Jak správně pěstovat myrtu?
Ačkoliv v půdě bohaté na živiny myrta snese mírné mrazíky, v našich podmínkách by při dlouhodobějších či silnějších mrazech mohla zajít. To je hlavní důvod, proč se tato keříkovitá rostlina pěstuje jako hrnková. V letním období má v oblibě slunná stanoviště, za která se nám během července a srpna odmění mnoha krásnými květy. Avšak můžeme jí najít i místo v polostínu, kde možná nebude kvést vůbec, ale její listy budou mít o mnoho sytější zelenou barvu díky absenci slunečního záření. Takže lze rostlinu takzvaně letnit, umístěním venku na terase či na balkoně. V zimě je vhodné umístění na světlé místo někde v interiéru za nižší teploty.
Rostlina by měla být zasazena do půdy, která je bohatá na humus, ale neobsahuje vápno. Je velmi důležité dbát na pravidelnou zálivku. Zemina v květináči by neměla nikdy vyschnout, protože by lístky myrty mohly začít rychle opadávat. Na druhou stranu by zase keřík neměl ani ve vodě stát, mohlo by totiž dojít k uhnívání kořenů. Pokud v zimě bude rostlina umístěna na chladném místě, je dobré omezit zálivku a myrtu také rosit.
Po skončení zimy, je vhodné keřík přesadit do většího květináče, na jehož dno můžeme nasypat trochu hrubého písku či kamínků, čímž docílíme lepší propustnosti zeminy. Zamezíme tím nechtěné akumulaci vody, která způsobuje již zmíněné uhnívání kořenů. Dokud je rostlina mladá, měla by být přesazována každé jaro, starší myrtu stačí pak přesazovat jednou za 2 nebo 3 roky.
Na co bychom také neměli na jaře zapomenout, je zastřihávání výhonů, díky kterému dosáhneme zhoustnutí a celkově lepšího habitu keříku.
Jak se dá Myrtus communis množit?
V tomto případě se nabízejí dvě možnosti. Za prvé se dá myrta samozřejmě rozmnožovat semínky, která mají ráda stejný typ substrátu, světelné, teplotní podmínky i vlhkost jako rostliny dospěné. Než semínka zasejeme, měla by být alespoň hodinu namočena ve vodě, kde lehce nabobtnají. Do substrátu je můžeme jemně vmáčknout a pak už budeme čekat, než se objeví první klíčky. Doba klíčení se většinou pohybuje kolem 20-60 dnů a vhodná je teplota 22°C.
Druhá možnost, jak myrtu namnožit, je pomocí vrcholových řízků, které je nutné namočit do stimulátoru, a poté vpravit do zeminy. Zde je také vhodné řízky umístit na teplé a světlé místo, aby se lépe uchytily.
Co bychom ještě měli vědět…
Co se týká škůdců, můžeme na myrtě objevit molice, které rády napadají rostliny myrty, které nemají dostatečný přístup čerstvého vzduchu. Dále se samozřejmě mohou rostlinu napadnout mšice, houbovitá skvrnitost nebo puklice. V těchto případech je dobré se poradit v zahradnictví a zakoupit postřiky, které myrtě od těchto nešvarů pomohou.
Také se může stát, že z důvodu nízkých teplot v zimním období mohou rostlině opadat listy. Zde se ale není čeho bát, pokud rostlina přímo nepřemrzla, na jaře zase obrazí v plné své kráse.
Praktické využití myrty obecné
Myrtus communis se dá využít hlavně pro své léčivé účinky. Obsahuje látku myrtol, což je éterický olej vhodný k pročišťování dýchacích cest. Díky desinfekčních účinkům se z myrty často vyrábějí i tinktury, které je vhodné používat při problémech s močovými cestami. Myrtový čaj lze kloktat za účelem léčby zánětů dásní, dutin či při kašli. Délka užívání produktů z myrty by však neměla být delší než dva týdny. Léčivé účinky mají nejen listy myrty obecné, ale i její plody.
A právě listy lze využít i v kuchyni, jejich chuť se velmi podobá chuti jalovce, avšak myrta je o něco méně aromatická. Myrtový éterický olej se používá při výrobě kosmetiky nebo parfémů a často také do vonných olejíčků do aromalamp.
Myrta obecná a její symbolika
Bez myrty v klopě ženicha či v kytici nevěsty si snad už neumíme ani svatbu představit. Myrta představuje symbol štěstí, lásky a také plodnosti již od dob starého Říma a Řecka, kdy měli ženich a nevěsta při svatebním obřadu na hlavách věnce z myrty. Také byla tradice sázení myrtového výhonku v den oddání a podle úspěšnosti jejího uchycení se předpovídala budoucnost manželského svazku. Myrta je ale i v dnešní době stále považována za rostlinu mající určitou magickou sílu, proto by neměla chybět na žádné svatbě, aby novomanželům přinesla co nejvíce štěstí a spokojenosti v dalším společném životě.
Komentáře k článku
Karel Zima 12.12.2024 (10:06)
Dobrý den.
Prosím, kde by se dala sehnat sazenička ,nebo alespoň semínka Myrty ???
Předem Vám děkuji za odpověď. Karel. Liberec.
Ingrid Duláková 13.12.2021 (18:30)
Chcem si obj.tu myrtu ako symbol šťastia a lásky v červenom črepníku prosim poraďte mi ako ďakujem