Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Mulčování chrání půdu

Kvě 2025 Autor: Redakce

Každý si přeje mít krásnou zahradu. A v České republice je právě zahradničení koníčkem velké části populace. Mnozí kromě okrasných rostlin pěstují i zeleninu, aromatické bylinky a ovocné stromky a keříky. Navíc vzrůstá zájem o návrat k přírodě a do popředí zájmu se dostávají eko zahrádky. Ruku v ruce s tímto trendem jde i snaha o využití odpadu.

mulcovani stromy

Jaké jsou výhody mulče?

K ekologickému zahrádkářství patří mulčování. Pomáhá v půdě udržovat vláhu, chrání ji proti slunečnímu žáru, dešti, větru a dalším nepříznivým vlivům. Zejména v dnešní době, kdy je od roku větší nedostatek vody, se jedná o velice důležitou metodu.

mulc kere

Jak správně mulčovat?

Při mulčování je třeba dodržet některá pravidla. Půda by měla vždy být nakypřená, různým plodinám také svědčí odlišné způsoby mulčování. Navíc je vhodné dodržet odpovídající dobu. Jako mulčování je využitelný různý zahradní odpad, typicky tráva, seno a sláma. Jsou dostupné, zdarma a prokáží skvělou službu. Trávy stačí vrstva silná pouhý 1 cm, je ji ale třeba často obnovovat. Sláma a seno jsou ideální na záhony, do kterých se pravidelně vstupuje.

mulcovani slamou

Další přírodní materiály vhodné k mulčování

Dalšími dobře využitelnými prostředky jsou štěpka a kupovaná kůra, piliny a hobliny. Ty mnohdy plní kromě praktické i dekorativní funkci, výhodou je, že jsou využitelné i v okrasných zahradách. Nehodí se ale na záhony. Mohou mít různé barvy a design. Podobně lze využít i různé kamínky, oblázky a štěrk.

Výborně poslouží i nepřírodní materiály

Nepřírodních materiálů vhodných k mulčování je celá řada. Patří mezi ně PVC i netkané a speciální mulčovací textilie. Zrecyklovat ale lze i staré koberce, které by jinak skončily v kontejneru.

Jaké jsou nevýhody mulče?

V první fázi mulčování se mohou na zahradě objevit slimáci, kterým vyhovuje vlhké prostředí, které mulč udržuje. Může se také zvýšit výskyt hrabošů a dalších hlodavců.

mulcovani ruze

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist