Mrazuvzdorné rostliny do zimních nádob
Ani v zimě nemusí nádoby na našich terasách a balkonech zdobit prázdnota. Co je třeba zazimovat, zazimujeme, a kde se podezřele prázdno, můžeme směle prostor zaplnit rostlinami, které zdobí i v zimě. Klasikou jsou vřesy a jehličnany, které pokryty kožíškem nadýchaného sněhu, prostě nemají v kráse a zimní romantice konkurenci!
Prvním rokem se nemusíte dočkat zeleně přes zimu
Pokud však s mrazuvzdornými a stálezelenými neopadavými rostlinami začínáte a teprve je do nádob vysazujete, počítejte s tím, že prvním rokem mohou opadat. A také je třeba je před mrazem chránit vhodným překrytím. Důvodem je za prvé šok z prvního přesazení a změny prostředí a za druhé čistý pud sebezáchovy. Pro tyto stálezelené rostliny je výhodnější přežít obtížné první zimní podmínky v opadaném stavu. Pro mladou nebo oslabenou rostlinu je těžké chránit list před mrazem a energeticky méně náročné pro ni je, když list pustí a opadá, a na jaře vyroste nový, zcela zdravý.
První rokem je toto zcela normálním jevem!
Rostliny s celoročně zelenými listy: zimostráz, buxus, skalník, břečťan, cesmína (navíc ideální vánoční rostlina), brslen, zimolez, mahonie cesmínolistá.
Netřesky
Máte-li několik nádob netřesků a jiných mrazuvzdorných sukulentů, využijte jejich krásu a vystavte si právě je. V zimě je jejich barva tmavší a výraznější. Příjemné je, že si nemusíte dělat hlavu s jejich zálivkou. Sukulenty v zimě vystačí s přirozenou vlhkostí, máte-li lodžii, přece jen je trošku občas zalijte ve dnech, kdy nemrzne.
Králem mezi netřesky je obrovský kultivar, jehož růžice má v průměru až 25 cm. Jmenuje se Hybrid Sempervivum Packardian a listy růžic jsou sametově tmavočervené až vínovofialové.
Jehličnany
Jehličnany jsou klasikou a vzhledem k tomu, že je můžeme i vánočně ozdobit, stávají se velmi oblíbenými zimními obyvateli teras a balkónů. V těchto dnech je ještě poslední šance si nějaký do nádoby zasadit. Koření celkem rychle a do příchodů mrazů to ještě stihnou. Obecně se jehličnany pro nádobové pěstování sází právě na podzim. Prvním rokem je dobré nádobu ještě chránit nějakým zateplením ze slámy, juty nebo bublinkové fólie, aby jejich kořenový bal nepromrzal. Kromě klasických jehličnanů jako jsou smrky, jedle, nejrůznější tůjky a borovičky v zakrslých formách jsou velmi efektní truhlíky osázené jalovcem. Ten patří mezi pomalu rostoucí druhy, takže si svůj vzhled zachovává několik let.
Jehličnany v nádobách však musíte během zimy pečlivě zalévat, dostatek vlhkosti musí mít především na podzim a v zimě potom zalévejte, stoupne-li teplota vzduchu nad nulu.
Ozdobte zazimované rostliny
Ideální pro jehličnany nebo cesmíny! Jednou z možností je také ozdobit zazimované rostliny. Můžeme k nim zapíchat větve jehličnanů, mimořádně krásné jsou třeba větve s přírodními šiškami, můžeme použít věnce z lýka nebo slámové věnečky. Sušené ozdoby, pomeranče, slámové ozdobičky nebo světelné řetězy pak mohou v truhlících a nádobách vykouzlit krásnou vánoční atmosféru.
Nebo snad tropy?
Jestli chcete mít zimní terasu naprosto jedinečnou, pak zvolte některé z mrazuvzdorných juk, palem nebo banánovníků. Palmy je ale i tak třeba mírně zazimovat, ačkoliv často snesou i teploty kolem -15 °C. Najdete je ve specializovaných zahradnictvích a jedná se o rostliny původem z horských oblastí (například pohoří Atlas), kde běžně tyto teploty snášejí. Díky jejich velikosti však dávejte pozor na kvalitní keramickou nádobu, ve které ji pěstujete. Rostlina musí být dobře zatížená, aby bez problémů odolala větrnému počasí.
Zrádné zasklené lodžie a sluneční paprsky
Na závěr ještě jedno upozornění. Na chráněných stanovištích je docela zrádné slunce, jeho paprsky nepřiměřeně ohřívají rostlinu a při nočních poklesech teplot rostlina trpí. Někdy je tedy vhodné rostlinám zastínit. Problematické jsou zasklené lodžie, kde při uzavření stoupá i v zimě teplota k téměř letním hodnotám. V noci pak pod nulu. U severních lodžií problém nebývá, horší to je s jižní, východní a západní orientací. Výkyvy teplot jsou prostě příliš vysoké a tak na těchto místech pro zimní pěstování volíme rostliny odolné nebo sezónní. Ideální jsou vřesy nebo již zmiňované jehličnany nebo mrazuvzdorné palmy. Rozhodně však dáváme pozor na zastínění rostlin a dostatečné větrání.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.