Vřes obecný, rostlina, která nezklame
Vděčnou rostlinou, která rozzáří vaše zahrady nebo truhlíky na oknech je vřes. Vřes se stává stále oblíbenější, proto tak často jako při podzimních procházkách po lese ho vídáme právě i jako dekoraci domů a zahrad.
Vřes obecný, latinsky Calluna vulgaris je nízký keř, který byl dříve využíván k výrobě košťat. Calluna totiž v latině znamená „k zametání“, avšak dnes se raději kocháme jeho barevnými květy. Člověk totiž vyšlechtil mnoho barevných odrůd, takže pokud se rozhodnete pro jeho koupi, na výběr budete mít hned z několika barevných variant. Jeho květy mohou být klasicky růžovofialové s tmavě zelenými listy, ale také se setkáte s vřesem kvetoucím červeně, žlutě, bíle nebo sladce růžově. U takových vřesů mohou být listy světle zelené, či stříbrné působící až zářivým dojmem.
Jak vřes pěstovat?
Díky tomu, že v přírodě ho potkáme na velké spoustě různých stanovišť, na skalách, písčitém podloží a dalších místech, kde se vyskytuje jen minimální množství humusu, není na pěstování až tolik náročný. Jedinou věcí, kterou vřesy opravdu nesnáší je vápenitá, tedy zásaditá půda. Mají rádi půdu kyselou, čehož dosáhneme přisypáním rašeliny nebo lesní hrabanky při jeho sázení. Je pro ně také prospěšnější slunné místo a dostatek vlhkosti.
Vřes je možné pěstovat na zahradě, kde si vysázením více rostlinek můžete snadno vytvořit vřesoviště. Kromě toho ho lze umístit i do okenních truhlíků nebo květináčů, aby zkrášloval váš dům. Vřes jako jedna z mála rostlin kvete v období od srpna až do listopadu, a proto se stal tak oblíbeným.
Důležitým bodem je také průběžná údržba vřesu. Aby nebyl proschlý a nepůsobil na vaší zahradě spíše jako suché křoví, neměli byste zapomenout na sestřihávání. Vřes je vhodné sestřihovat pravidelně nejlépe na jaře, což následně zajistí bohaté kvetení. Doporučuje se celý keřík sestřihnout až o třetinu celé výšky. Dále stačí jen dvakrát v roce přihnojit a pravidelně zalévat.
Co může Calluna vulgaris nabídnout kromě dekorace?
Velmi zajímavou vlastností vřesu jsou i blahodárné účinky na naše tělo. Nestal se léčivkou jen tak pro nic za nic, obsahuje látky, které při kombinaci s dalšími bylinkami působí močopudně a protizánětlivě. Čaj z vřesu je vhodný užívat při nachlazení nebo problémech s močovými cestami, ale také zlepšuje spánek. Za účelem konzumace je dobré sbírat původní druh vřesu obecného, zahradní odrůdy nejsou vhodné.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.