Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Monstera – opravdu monstrózní pokojovka

Bře 1506 Autor: Redakce

Je to jihoamerická liána, která v českých domácnostech drží prim už desítky let.  Zasloužila by si věru monstrózní návrat do českých květinářství, protože je houževnatá, efektní a když vám vyroste doma nový list, je to skoro, jako by přibyl nový člen rodiny.

MonsteraPokud se rozhodnete monsterou zkrásnit svůj příbytek, připravte se na dlouhou pouť po zahradnictvích. Není totiž moc k sehnání. Vyplatí se dát si inzerát (dost často se jí rádi zbaví noví majitelé starších domů či bytů, kde jim překáží) nebo si s někým domluvit vypěstování odnože. I zahradnické eshopy mají někdy monstery k mání.

V dobrých podmínkách roste přesně jako ta liána a dorůstá až třímetrové výšky (či spíše délky). Do šířky se pak rozrůstá díky pompézním listům a tady jí vyčleňte zhruba metr až dva, aby se cítila pohodlně.  Jeden list může mít v dospělosti průměr až půl metru!

Světelné podmínky: světlo až polostín, mírné slunce

Monstera má ráda hodně světla, maximálně mírný polostín (severní velké okno), snese i mírné nebo občasné slunce.  Mimořádně dobře se jí daří ve velkých chodbách, ve školách, v halách, všude, kde jsou velká okna nebo prosklené střechy. Potřebuje světlo spíše rozptýlené, aby rostla rovnoměrně. V případě, že má světla málo, natahuje se za světlem, případně se její listy nemusí dobře tvarovat – zůstávají nedělené, pouze srdcovité a nedělají se v nich charakteristické prostřihnuté otvory.

Teplota: mírná až teplá

MonsteraPochází z pralesů Jižní Ameriky, jsou pro ni ideální teploty kolem 25°C. Výtečně se jí pak daří v takových zimních teplých zahradách, kde roste téměř stejně divoce, jako ve své domovině. Může dorůst i pětimetrových výšek. V pokojových podmínkách se spokojí s běžnou teplotou. V zimním období má ráda teplotu kolem 17 °C. Pamatujte, že čím vyšší teplota, tím rychleji se monstera rozrůstá.

Vlhkost: mírná až vysoká

Miluje ale vzdušnou vlhkost. Čas od času ji potěšíte, když jí lehce porosíte listy. Nebo mokrou houbičkou otřete prach z listů.  Také velmi dobře snáší lesk na listy, navíc je to ideální rostlina, na níž pěkně lesklé listy nádherně vyniknou. A zaprášené naopak vypadají díky své velikosti velmi zanedbaně. Je to prostě květina, která je jako velké kvalitní auto. Musíme se o ní starat s leštidlem v ruce, aby byla reprezentativní.

Pozor v zimě na vzdušnou vlhkost, je-li umístěna u radiátoru, může trpět a budou jí zasychat špičky listů. Vše napravíte opět zvýšením vzdušné vlhkosti a každodenním rosením.

Zálivku nepřehánějte. Rostlina je zralá k novému zalití až tehdy, když kořenový bal dokonale proschne. Stačí tedy jednou za několik dnů, jednou za týden.

Hnojení:  1x za dva týdny slabou dávkou hnojiva pro zelené rostliny.  Monstera je vděčná za hnojení i v zimě, během zimního období ji tedy pohnojíme jednou za jeden a půl nebo jednou za dva měsíce.

Rozmnožování: stonkovými řízky

Monsteru není těžké si namnožit. Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do zeminy. Podařit se může i pokus, kdy do vody dáte pouhý utržený list rostliny. Zanedlouho na něm mohou vyrůst kořínky.

Přesazování: to bude maraton větších a větších květináčů

Mladé rostliny přesazujeme jedenkrát za rok do lehčí zeminy, která by se měla skládat z 1 – 2 dílů drnovky, 1 – 2 dílů rašeliny a 1 díl humusu a 1 díl písku.  Rostliny starší 3 nebo 4 let už přesazujeme jednou za dva roky a těm nejstarším – pokud už neseženeme větší květináč – alespoň každé jaro měníme vrchní část zeminy za novou.

Rostou poměrně pomalu, takže mladé rostliny přesadíme jednou za rok, ty starší potom až tehdy, když kořeny vyrůstají z drenážního otvoru.

Péče o vzdušné kořeny

MonsteraKaždý vzdušný kořen nemusí být nutně zabořený do hlíny, ale u starších rostlin už může odřezávání vzdušných kořenů nebo jejich ponechání napospas být pro rostlinu škodlivé. Potřebuje živiny, které těmito kořeny vstřebává. Proto se snažte maximum vzdušných kořenů zapíchat a navést zpět do květináče, případně je zavést do mechové kouličky, kterou připevníte buď k rostlině, nebo někam mimo ke květináči. Rostlina z ní pak bude čerpat vlhkost.

Když monstera neprospívá

Osychající špičky listů: příliš suchý vzduch, nejčastější problém v zimě. Zvyšte vzdušnou vlhkost.

Kapky ronící špičky listů: stává se to neškodně těsně po zálivce, ale je-li to častěji, značí to příliš vlhký substrát, snižte zálivku a nechte kořenový bal proschnout.

Listy se netvarují, nedělají se v nich charakteristické díry: Na vině může být nedostatek světla, málo nebo naopak mnoho vláhy či živin.

Vytáhlý růst: nedostatek světla, patrně máte rostlinu na příliš stinném místě

Žloutnutí listů: postupné žloutnutí a ztráta barvy listů může znamenat příliš mnoho slunečního světla, zasychající žloutnutí potom málo vláhy a opad a žloutnutí do jasně žluté potom příliš mokrý substrát.

POZOR na děti a zvířata – monstera je jedovatá!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Monstera – opravdu monstrózní pokojovka
  • Jana Netušilová 27.4.2021 (11:00)

    Dobrý den,
    monsteru jsem umístila omylem do rohu do výšky
    2m, takže rostla dolů. Po letech z ní jsou vlastně 3 samostatné rostliny.
    Jedna roste zatím nahoru 30-40cm/ duhé 2 dolů
    obě kolem 1metru dlouhé.
    První nechám růst nahoru umístím na podlahu.
    Dvě potřebuji odříznout a přesadit,
    Prosím, všude se píše rozmnožovat z listů a já potřebuje uříznout téměř metr.
    Musím nechat nejprve ve vodě pro vyrašení kořínků
    nebo mohu rovnou zasadit so půdy?
    Děkuji.
    Jana.

    • Klára 5.7.2021 (11:04)

      Dobrý den, určitě dejte nejdřív do vody.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist