Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Mohu se koupat bez chlóru? ANO – S GUANICIDEM!

Čvn 1125 Autor: Komerční sdělení

receptar prima napadu

Guanicid je přípravek k ošetření vody v neveřejných bazénech, koupalištích, ale i výřivkách s teplou vodou a to nejdůležitější – bezchlorovou metodou. Guanicid je na trhu prodáván již od roku 2009 a vyrábí jej firma M+H, Míča a Harašta s.r.o. v Blansku na Moravě.

Jak Guanicid funguje?

Guanicid je biocid a obsahuje látky, které se naváží na buňky bakterií, řas, plíšní a virů, čímž dojde k jejich zadušení. Rozdíl proti běžně používané chlorové dezinfekci je především v použité biocidní látce. V našem případě se jedná o efektivní synergickou směs guanidinu a kvaterní amoniové soli, která vyniká srovnatelnou biocidní účinností jako chlornanový aniont.

Guanicid

Výhodou navíc je ta skutečnost, že nezanechává ve vodě po navázání se na mikroorganismy žádná nebezpečná rezidua, která by byla škodlivá vůči lidské pokožce nebo vyvolávala alergické reakce, tak jako tomu může být v případě tvorby chloraminů po dezinfekci chlorem.

Obě složky Guanicidu neovlivňují parametry vody, jsou šetrné vůči lidskému organismu a bazénovým technologiím i v neaktivované fázi, tzn. před navázáním se na mikroorganismy. A rozhodně musíme zmínit účinnost a tedy užitnou hodnotu Guanicidu při vyšších teplotách vody v létě nebo ve výřivkách, kdy jsou chlornanový aniont anebo peroxid vodíku nestabilní a rozpadají se a rapidně se snižuje jejich desinfekční efekt. Ve výřivkách je Guanicid výtečným pomocníkem ozonizátoru a zajišťuje tak mikrobiálně čistou vodu v době, kdy ozonizátor není funkční. Pro úpravu bazénové vody používáme Guanicid spolu s Oxy komplexonem, jehož úkolem je oxydace organických nečistot.

Na co dát pozor?

Jeden z našich zákazníků nám nabídl svůj bazén jako propagační ukázku dokonale čisté vody. Používá pouze Guanicid s Oxy komplexonem v doporučeném dávkování a samozřejmě měří, udržuje pH, proplachuje filtr a má bazén zastřešený. Odměnou za pravidelnou péči je mu nejen voda k závidění, ale i plnější peněženka.

bazenova chemieNe každému z nás se nicméně daří o bazén pravidelně starat a tak se občas setkáme se situací, kdy se voda náhle zamlží a ztratí jiskru. Nejedná se o výjimečnou situaci, spíše do praxe patří a dojde k ní, ať již máme jakoukoli chemii, například po prudkých vytrvalých letních deštích a především v letních horkých dnech, kdy má voda více než 30°C a rodina tráví u bazénu celý víkend. V tomto případě je zapotřebí reagovat ihned a zpravidla pomůže úprava pH, vyvločkování koloidních nečistot a jejich odstranění a šoková oxydace. Tu provedeme přebytkem Oxy komplexonu nebo Akce, jak si ukážeme dále. Takto vynucené zásahy náklady trochu prodraží, ale stále ještě mluvíme o běžné údržbě. V případě, že ihned nezareagujeme, budeme překvapeni rychlostí přírodních procesů a zelenou vodou. Těmto mimořádným nákladům na práci a peníze je rozhodně dobré předejít pravidelnou kontrolou.

Mezi výčtem použitých přípravků vidíte i chlorové, k jejichž použití lze přistoupit při problémech nebo odjezdu na dovolenou. Přípravek Akce jako rychle rozpustný chlorový granulát je účinnější při odstranění zmatnění vody než přípravky na bázi peroxidu vodíku. Pokud je spotřebován veškerý volný Guanicid, lze krátkodobě šokově okysličit vodu a nečistoty chlorovým přípravkem a po jeho neutralizaci pak opět přejít na bezchlorovou úpravu. V opačném případě by po reakci chlornanu s guanidinem mohla voda získat žlutozelený nádech a přípravky by ztratily účinnost. Tabletu Komplexonu můžeme nasadit do chlorinátoru či plováku, pokud jedeme na dovolenou, změna prostředí kvalitě vody spíše prospěje. Opět platí, že ve vodě by neměl být volný Guanicid.

Guanicid je dražší než jakákoli chlorová chemie, ale asi 2-3krát výhodnější než kyslíková a nabízí funkční bezchlorový systém k okamžitému nasazení bez jakýchkoli stavebních a dodatečných investičních zásahů v řádu desetitisíců Kč. Mezi bezchlorovými metodami je podle našich výpočtů kombinace Guanicid + Oxy komplexon nejvýhodnější z hlediska provozních i investičních nákladů. Provozní náklady pro váš bazén si můžete nechat spočítat na www.bazenovachemie.cz v oddíle “Naše kalkulačka”, kde zadané hodnoty vychází ze skutečných údajů testovacích bazénů včetně nákladů na úpravu pH a vločkování.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2024>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události