Mochna husí
Také znáte ty nepříjemné rýmy, které se na nás vrhají od podzimu až do jara a znepříjemňují nám život? V dnešní zrychlené době jsme si zvykli při potížích navštívit lékaře nebo lékárníka a použít konvenční léčbu tabletami. Dovolte mi představit vám malý zázrak z přírody mochnu husí. Je to jedna z našich opomíjených léčivek. Je antikatarální, protizánětlivá, svíravá, močopudná a chladivá. Ostatně podobné působení mají poněkud známější byliny, jako je tymián, majoránka, meduňka nebo třeba heřmánek.
Mochna husí, plazivá, stříbrná nebo křovitá?
Mochna husí (Potentilla anserina) z čeledi růžovitých (Rosaceae) je vytrvalá nízká bylina s postranními poléhavými lodyhami. Rozmnožuje se kořenováním těchto lodyh a kobercovitě se rozrůstá. Najdeme ji po celou sezónu na travnatých místech, pastvinách, u cest, na březích vod v naší republice od nížin až do podhůří. Poznáme ji podle přetrhovaně lichozpeřených přisedlých lístků cca 1 – 3cm dlouhých, které jsou hluboce zubaté na líci chlupaté a na rubu šedobílé až běloplstnaté. Kvete od května do srpna sytě zlatožlutými lístky. Velmi často se ale můžeme setkat s celou řadou mochen. Ani pokud si nejste jisti, že mochnu husí bezpečně poznáte, nezoufejte, protože účinky všech mochen jsou velmi podobné.
To ale neplatí pro křovité typy mochen, se kterými se můžete setkat na zahradě a v parcích. U nás se v přírodě nejběžněji krom mochny husí setkáme s na mochnu plazivou nebo mochnu stříbrnou.
Zpracování mochny husí
V období květen-červen sbíráme tedy její nať s květy i bez nich. Můžeme z ní v létě dělat nálevy nebo tinktury. Nálev z čerstvé natě mochny (75g čerstvé byliny na 500ml vroucí vody) je první pomocí při katarech, rýmě po nachlazení, dráždivém kašli, zánětech v dutině nosní a bolestech dutin. Nálev lze vyrobit i z natě sušené (30g na 500ml vroucí vody). Abychom se připravili na zimu, můžeme si připravit také tinkturu 1 : 4 1kg byliny na 4l směsi alkoholu s vodou necháme 14dní macerovat na chladném místě (občas protřepeme), pak prolisujeme.
Pro zlepšení působnosti při nachlazeních lze přidat jitrocel kopinatý nebo česnek. Zevně se používá do sedacích koupelí při hemoroidech, k výplachům ústní dutiny při zánětech, bolestech zubů a paradontóze.
S úspěchem můžete mladé čerstvé jarní výhonky přidat do zeleninových salátů a velikonoční nádivky. Méně se používá kořen.
Moje babička, když uklízela tinktury a další všelijaké poklady z bylinek a plodů ze zahrady vždy říkávala, že až se zima zeptá, co jsme dělali v létě, budeme mít pro ni jako odpověď plnou špajzku nejrůznějších pomocníků při nemocech ale také dobrot. Ty nám pak pomohou mnohem lépe zvládnout podzim a zimu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.