Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Mišpule, plody krásného stromku, které jsou výtečné a zdravé

Říj 2315 Autor: Redakce

Naše babičky zkrátka moc dobře věděly, co je pro naše tělo dobré, a proto na mišpule rozhodně nedaly dopustit. Tyto plody se dají sbírat až dlouho do zimy, a tak můžou vyplnit dobu, kdy již je ostatní ovoce dávno sklizené. Mišpule jsou velice chutné, ale také pro zdraví prospěšné. Samotný strom se řadí mezi ty nejkrásnější a v zahradě vám udělá opravdu velkou parádu. Jak tento strom vysadit a jak se o něj starat? A jak naložit s plody, aby vám daly nejvíce ze své síly?

mispule

Fotka od Hans z Pixabay

Odkud mišpule pochází?

Tento strom má svůj původ v Malé Asii. Avšak velice dobře se jí daří i u nás v Evropě. V předešlých letech se velice často vysazovala v Německu, kde velmi zplaněla a narazit na ni můžete téměř kdekoliv. Obecně ale lze říci, že se v dřívějších dobách mišpule těšila mnohem větší oblíbenosti. Tu si zachovala především ve státech Středomoří. V Itálii na něj můžete stále narazit naprosto běžně. Mišpule jsou poměrně malé plody zbarvené do žluta až světle oranžova. Mají měkkou dužinu a při ochutnání vám pravděpodobně připomenou jablko s hruškou.

Jakou odrůdu stromku vybrat?

Mišpulí je samozřejmě také více různých druhů, ale u nás patří mezi ty nejčastěji pěstované mišpule Holandská. Ta má poměrně velkou korunu a také o něco větší plody. Poměrně oblíbená je také odrůda Nottingham, Dutch a Monstrous a v neposlední řadě také Royal. Stromky pravděpodobně neseženete v menších a tradičních zahradnictvích. Nejpravděpodobněji na ně narazíte v prodejně, kde se specializují přímo na netradiční stromky, případně na internetu.

Jak probíhá výsadba

Mišpule se může pěstovat jako strom, ale také jako keř. Nejlepší období pro výsadbu je podzim, pokud to ale nestihnete, nesmutněte. Další šanci budete mít ještě na jaře. Před tím, než stromek vysadíte zkraťte jeho kořeny tak, aby na řezu byly bílé. Díky tomu také odstraníte i kořeny, které jsou poškozené. Naroubovaný stromek vysaďte tak, aby bylo roubování až 20 centimetrů v zemi.

mispule obecna

Foto: Archiv redakce

Pěstování

Samotné pěstování mišpule není nic náročného, aby se jí dobře dařilo potřebuje dostatečně slunné místo bez průvanu. Po výsadbě je důležité, aby měla dostatek vláhy. Pokud tedy málo prší, nezapomeňte na dostatečnou zálivku. S tou vydržte alespoň do doby, než stromek dobře zakoření, poté jí můžete již začít omezovat. Jak bude stromek stárnout naučí se s vodou dobře hospodařit, tak abyste ho téměř zalévat nemuseli. Pouze samozřejmě v horkých a parných dnech.

Mišpule pomůže vašemu zdraví

Mišpule má své místo v léčitelství již dlouhou dobu. Skvěle pomáhá při zácpě a má také močopudné účinky. Snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá při onemocnění dýchacích cest. Zkrátka konzumací těchto plodů svému tělu jen a jen prospějete. Klidně je můžete jíst čerstvé, ale doporučujeme vám nechat plody přemrznout, protože poté nebudou tak kyselé. Klidně z nich ale můžete připravit marmeládu, povidla, či je usušit. Hodí se ale i na výrobu kompotu. Pokud máte chuť experimentovat, můžete zkusit výrobu pálenky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist