Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Měsíček lékařský

Čvc 1417 Autor: Redakce

mesicek lekarskyMěsíček lékařský neboli Calendula officinalis L. je poměrně vysoká květina s oranžovými a žlutými květy, známa svými léčivými účinky. Díky nim měsíček získal přívlastek „lékařský“. Je však možné ho pěstovat jen pro potěchu oka či ho využít v kuchyni. Jde o letničku, která pochází z jižní Evropy a Orientu. V tomto článku se také se dozvíte, jak ho sázet, pěstovat, sklízet a uchovávat.

Měsíček je 70 – 80 centimetrů vysoká bylina. Má podlouhlé listy o délce asi 12 centimetrů a květy až 8 centimetrů velké. Listy jsou chlupaté a na dotyk lepí. Kořeny jsou vřetenovité.

Pěstování

Měsíček je možné sázet na jaře nebo v létě. Květy nás potěší od jara až do podzimu. Rozmnožuje se semeny, které jsou velké půl centimetru až centimetr, mající srpovitý tvar.

mesicek lekarskySemena sázíme nejlépe od konce března (nejpozději v květnu), poté klíčí, když je teplota nad nulou a trvá nejdéle tři týdny. Pokud počasí přeje, z květů se můžeme těšit již po měsíci od výsadby. Rostlina preferuje hlinitopísčitou půdu, která je dostatečně propustná. Zemina musí být dostatečně bohatá na živiny. Rozhodně není vhodná stále mokrá půda, ta by pro bylinu znamenala konec. Měsíček vyžaduje slunné stanoviště, případně polostín. Semena vysazujeme do záhonu, vždy dohromady 4 až 5 semen, do rastru 30 na 40 centimetrů od sebe. Po jednocení by vzdálenosti měly být asi 20 centimetrů. Místo pro sadbu by nemělo být každý rok stejné, aby se půda příliš nevyčerpávala. Měsíček bez zálivky zvládne i několik dní, ovšem tím se ovlivní i počet a velikost květů. Po odkvětu rostliny je dobré zaříznout stonek asi 15 centimetrů nad zemí, jelikož poté znovu obrazí a jde opětovně do květu.

mesicek lekarskySběr květů se provádí od června do září. Ideálně ve fázi rozevírání nebo již rozevřených květů a to okolo poledne. Čím více jsou květy do červena, tím silnější jsou. Sbírají se buď pouze okvětní lístky, které mají nejvíce účinných látek, nebo i celé květy. Květy pak rychle usušíme ideálně ve tmě (případně stínu). Teplota však nesmí přesáhnout 50°C (při umělém teple), aby se nezničily účinné látky. Proto musíme vyloučit sušení na slunci, které by způsobily vyblednutí lístků a tím i výrazné snížení účinků. Nutné je stálé větrání prostoru sušení. Skladovat sušený měsíček musíme ve tmě (šeru), aby se zachovala jeho barva a tím účinky. Je vhodné měsíček občas přesušit, jelikož dobře přijímá vzdušnou vlhkost.

Použití

mesicek lekarskyMěsíček lékařský se užívá ve zdravotnictví i doma. Měsíček má mnoho druhů a všechny mají léčivé účinky. Z jeho květů – úborů a mladých listů se vyrábí hojivé masti, tinktury, mýdla, krémy, oleje i šampony. V kuchyni je využíván jako koření nebo do čajů. Pro použití květů je nejlepší sbírat je ve fázi rozevírání úborů.

Významné využití ve zdravotnictví a kosmetice je z důvodu kladných účinků na zdraví. Například kosmetické výrobky z měsíčku zvláčňují, zjemňují a posilují pokožku a samozřejmě také léčí. Rostlina je přírodním antibiotikem a antioxidantem. V těle likviduje viry, bakterie, plísně a kvasinky. Podporuje činnost trávicího systému, stimuluje činnost žlučníku a jater. Měsíček léčí žaludeční vředy a záněty v trávicím traktu. Masti a tinktury či nálevy jsou výborné na kožní plísně či poraněnou kůži (včetně popálenin a špatně hojící se jizvy, akné, ekzémy nebo křečové žíly). Měsíček je možné užívat bez omezení, jelikož bývá bezproblémově snášen.

Pro výrobu masti použijte dvě vrchovaté hrsti v obou rukou drobně nasekaných květů, listů a stonků. Dále půl kila sádla, které se rozehřeje. Poté se vsype měsíček. Necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Směs necháme den odstát, znovu lehce zahřejeme, abychom směs mohli přelít přes tkaninu. Přefiltrovanou směs vlijeme do nádoby (sklenice nebo plechovky) a uzavřeme.

Měsíček v kuchyni

mesicek lekarskyV kuchyni se měsíček používá jako koření již od starověku. Svou nahořklou, pikantní, trpkou a slanou chutí připomíná drahý šafrán, který je měsíčkem možné nahradit. Květy se také používají na dozdobení salátů. Můžeme s ním kořenit polévky, rýži a také kuřecí a vepřové maso či jen chleba s máslem. Měsíček vám pomůže k lepšímu trávení.

Na čaj z měsíčku vám bude stačit jedna vrchovatá lžička měsíčku, lze použít květ, list i stonek, na čtvrt litru vody. Zlepšení trávení bude nejedním účinkem pro zdraví. Čaj funguje na čistění krve, proti infekční žloutence, onemocnění jater, proti průjmu, zánětům tlustého střeva a také pomáhá proti menstruačním bolestem. Pro zdraví se doporučují jeden až dva šálky čaje denně. Pokud se měsíčkem chcete léčit, denní dávka se zvýší dvakrát.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist