Meduňka: voňavá rostlina pro klidný spánek
Je voňavá a nádherná. Na zahradách roste nespoutaně a svou houževnatostí si nezadá se žahavými kopřivami, v truhlících a na kuchyňských parapetech zase vyniká něžným klidným vzrůstem. Úžasná rostlinka na nervy a na spaní. Tak to je voňavá meduňka nebo také medovka, latinsky Melissa oficinalis.
Tato vytrvalá rostlina má svůj původ ve středozemních oblastech, ale velmi zdatně se adaptovala i na naše podmínky a bez problémů na zahradách přezimuje. Výborně roste i v nádobách na terasách a zahradách. Víceleté rostliny mohou dorůst až metrové výšky.
Krásné aroma je nejsilnější před rozkvětem
Obsah léčivých látek a také nádherná vůně je největší v době těsně před rozkvětem. Meduňka je vhodná na nervové napětí, stavy úzkosti, deprese, nespavost, snižuje krevní tlak a normalizuje trávení. Pomáhá jako prevence proti migrénám nebo menstruačním bolestem. Je součástí tzv. karmelitánských kapek a nakonec velmi účinný lihový výluh si můžete vyrobit i doma. Nasekané listy zalijete čistým lihem a necháte vyluhovat. Kapky jsou hotovy!
Světelné podmínky: světlé místo, ale bez přímého slunce
Meduňka má ráda světlé stanoviště, ale snažte se, aby na zahradě nebyla přes poledne vystavena žhavému slunci. Ideální je spojení s vyššími rostlinami, které jí poskytnou kýžený stín. V pokojových podmínkách jí můžete dopřát místo těsně u okna. Ozdobné meduňky, které mají panašované žíhané listy, nedávejte na prudké slunce, nemají vyšší potřebu světla a panašování jim naopak bude blednout.
Podle vůně se rozdělují ještě na další dvě odrůdy:
- Citronella: voní po citronech
- Lime: voní po limetkách
Teplota: pokojová nebo zahradní
Teplotu může mít meduňka jakoukoliv. Snáší v pohodě pokojové podmínky a na zahradě se spokojí s naším klimatem. Místo, na kterém ji letníte nebo pěstujete ve volné půdě, by však mělo být chráněno před větrem. Teoreticky jí postačí i již zmiňované pěstování v kolonii s vícero jinými bylinkami. Dobře se snáší s mátou, třezalkou nebo okrasnými květinami. Bez problémů venku rostlá meduňka i přezimuje.
Vlhkost: přiměřená zálivka
Vyschnutí nese velmi špatně. Pokud vám doma meduňka již jednou zaschne, jen těžko ji budete dostávat zpět do dobré kondice. Výkyvy v živinách i zálivce se projevují zpomaleným růstem. Zalévejte ji pravidelně a přiměřeně, aby nebyla přemokřená, odstátou vodou. V zahradních podmínkách si příliš hlavu lámat nemusíte, tam je o poznání odolnější i proti výkyvům teploty zálivky.
Zemina: meduňka má ráda propustnou hlinitopísčitou půdu s dostatečným množstvím živin
Hnojení: 1x za dva týdny organickým tekutým hnojivem
Rozmnožování: listy nebo dělením či řízky
Začít můžete vysetím semínek nebo zasazením sazenic ze zahradnictví. Meduňka se výborně rozmnožuje také dělením trsů při přesazování. Teoreticky ji můžete vysévat kdykoliv, ale nejvhodnější je jarní období – její semena však mají delší klíčivost, takže je třeba jisté trpělivosti.
Množení řízky je také jednoduché, větvičky meduňky snadno koření a navíc, máte-li šlechtěný kultivar, zachovává si při tomto způsobu vlastnosti své mateřské rostliny.
Sklizeň? Je-li sucho a teplo
Meduňkové listy sklízíme ideálně za suchého a spíše chladnějšího počasí, kdy ještě příliš nepálí slunce od května do samého podzimu.
Sušíme ji při pokojové teplotě jako jednotlivé lístky nebo zavěšenou ve svazcích.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.