Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Mají cihly s vnitřní izolací smysl?

Říj 1706 Autor: Redakce

cihly s vnitrni izolaciVětšina lidí utrácí každoročně za topení horentní sumy, jelikož jim z domu spousta tepla uniká. Aby se tomu zabránilo, pouští se mnohdy majitelé domů do nákladných rekonstrukcí – předělávají okna a zateplují fasádu. Ti, kdo svůj budoucí domov teprve staví, však kromě klasického polystyrenového zateplení zvenku mají ještě jednu možnost. Cihly s vnitřní izolací.

U zateplování již stojícího objektu není jiná možnost než použít venkovní zateplení. Při stavbě nového domu je však na zvážení majitele, zda nezvolí raději cihly s vnitřní izolací. O co jde a v čem spočívají hlavní výhody tohoto řešení?

Cihly s vnitřní izolací vyrábí několik firem

Cihly s vnitřní izolací jsou přesně takové, jaké byste očekávali podle názvu. Jedná se o cihly, v jejichž dutinách jsou zabudované izolační materiály. Nejčastěji se setkáte s vnitřní výplní vatou, polystyrenem a pěnou.

Mezi nejznámější výrobce cihel s vnitřní izolací patří Porotherm, který ve svých cihlách T Profi používá jako výplň minerální vatu. Dále pak HELUZ, ten má ve svém modelu Family 2in1 polystyren. Své řešení nabízí i méně známí výrobci, do ČR se dováží například cihly EVOTON plněné minerální vatou z německé cihelny ERBERSDOBLER. Které z nich jsou nejlepší? Toť otázka. Ono totiž není úplně jasné ani to, jestli jsou vůbec lepší než běžné venkovní zateplení.

cihly s vnitrni izolaci

Zateplené cihly mají své výhody

Cihly s vnitřní izolací nejsou až tak starou záležitostí, takže nelze přesně říct, jak moc jsou odolné. Odborníci ale předpokládají, že by mohly být odolnější než polystyrenové zateplení. O tom už nyní víme, že nevydrží věčně, a kolikrát je potřeba jej měnit už po 25 letech. Drží se pod ním plísně, kondenzují vodní páry. Zateplená fasáda je navíc náchylnější k poškození. Kolikrát stačí, abyste si špatně opřeli kolo, polystyren rádi napadají škůdci i ptactvo.

Nevýhody by se našly také

cihla s izolaciKaždá mince má dvě strany a cihly s vnitřní izolací nejsou výjimkou. Hlavním velkým problémem je cena. Postavit dům z těchto cihel je dražší než zvolit obyčejné cihly a polystyrenové zateplení, jedna cihla vyjde na něco kolem 80 korun i více (podle tloušťky). Rovněž se s nimi hůře manipuluje, jsou těžší.

Bytové domy z cihel s vnitřní izolací asi nikdo stavět nebude, ale pro rodinné domky jsou vhodné. Čas ukáže, co vydrží. Když uvážíte, že izolace je vlastně uvnitř cihly schovaná před veškerými vnějšími vlivy, vyšší životnost ve srovnání s polystyrenovým zateplením je pravděpodobná.

polystyren kulicky

Skvělá volba pro nízkoenergetické domy

Cihly s vnitřní izolací připadají v úvahu zejména tehdy, chcete-li postavit nízkoenergetický či úplně pasivní dům. Na malých pozemcích tím ušetříte prostor, jelikož pak není potřeba zateplovat polystyrenem, případně zvolíte jen tenčí.

izolacni vata

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist