Magická a pyšná kopretina
Bílé výrazné květy v luční kvítí dominují. A buďme si jisti, že moc dobře vědí proč. Pro naše předky měla kopretina velké magické účinky. A kdoví, proč nám zůstalo to typické otrhávání lístků – má mě rád, nemá mě rád. Kopretina je také ve francouzštině nazývána „dívčí věštírnou“ a také symbolem panenství a čistoty.
Naše babičky ji spíš znají pod názvem „oko“, nebo „volské či buličí oko“ a to také nasvědčuje tomu, že se prostřednictvím této rostliny často chtěly dívky nebo ženy podívat do budoucnosti. Nejen, jestli mě má rád, nebo nemá, ale někdy to byly i krutější hry – budu panna, jeptiška, vdova, vdaná paní, šťastná, nešťastná – ó, bože chraň, když na citlivější povahu dívky vyšel poslední lístek s těžkým osudem. Ve francouzštině také údajně výraz „compter fleurette“ znamenající „počítat korunní lístky“, stál za vznikem slova „flirtovat“. No, kdoví, koketování s láskou to rozhodně je.
V řečtině je zase slovo „kopretin“ významem „bílé květiny“. Bílá růže sice kopretinu předčila v oblíbenosti ve svatebních kyticích, ale když nevěsta bude chtít něžná luční kvítka, na sto procent sáhne právě po kytici kopretin. Je to totiž jednoduchý, leč nesmírně elegantní symbol něžné lásky.
Kopretina v květomluvě
Dostanete-li od milého kytičku kopretin, co vás napadne jako první? Nějaká ta dívčí krása, nevinnost, ostýchavost… a také rozpaky. Byli byste velmi blízko pravdě. Květomluva praví, že jde o důkaz, že muž na vás nebude spěchat a ve své lásce zůstane dlouho trpělivý, též to bylo romantické gesto pro své milé všech básníků a spisovatelů a snílků všeho druhu. Používala se také v magii, na kouzla s láskou jako symbol nevinnosti. Jiné zdroje ale tvrdí, že kopretiny mohou mít něco do činění i se svou menší sestrou chudobkou, jejíž jméno zase ve francouzském žargonu značí cosi o ženském přitažlivém klínu. No tak si pak vyberte. Nikdo v těch lístcích nemá jasno!
První květy se objevují v květnu a kvete střídavě až do pozdního léta či do prvních podzimních dnů. Nejhojněji je zastoupena na lukách v horkém létě, v červnu, kolem svatojánské noci a tak se jí také někdy říkalo „svatojánská kvítka“.
V roli léčivé byliny
Kopretina je také prastarou léčivkou a dříve se používala k léčení dusivého kašle, katarů, zánětů nebo astmatického kašle. Protizánětlivý účinek je využíván také při zánětech kloubů a artróze. Druhou její hlavní oblastí působení na lidské zdraví jsou nervy, hormony a rovnováha v těle – používá se pro tlumení menstruačních problémů nebo migrén. Ideální je právě na migrény doprovázející předmenstruační stav. Některé vědecké výzkumy spekulují nad tím, že také obsahuje protirakovinotvorné látky, konkrétně ty, které dokáží potlačit bujení při nádorech kůže nebo kostí.
Dodnes se ale používá v aromaterapii nebo její silice hrají stále velkou roli při výrobě mýdel.
Chutná, nechutná?
Jak komu. Na pastvinách je známo, že se jí vyhýbá dobytek. Má totiž nepříjemnou vůni a obsahuje látky podobně jako chryzantéma, ve větším množství může být jedovatá. Ale například ovce a kozy je na pastvách dokonce vyhledávají, těm nesmírně chutnají. U nás můžeme na lukách nalézt tři druhy kopretin: bílou, irkutskou, ty jsou rozšířenější, a panonskou, kterou nejvíce najdete růst na Moravě.
Víte, že… Bylo vypěstováno i několik velkokvětých kultivarů pro okrasné pěstování na zahradách? Ty mohou dosáhnout v průměru až 15 cm!
TIP na POUPÁTKA NA PÁNVI
Do salátů si můžete přidat skvělou delikatesu. Natrhaná poupata vložte na olejem vymazanou pánev a lehce osmažte dozlatova. Osolte a podávejte. Prý se skvěle hodí i jako zpestření k masu nejen do salátů. Mají výraznou chuť a vůni.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.