Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Luštěnice trnitá (kleome)

Říj 1102 Autor: Redakce

Pokud rádi pěstujete zajímavé nevšední rostliny a novinky, jistě vás osloví také letnička Luštěnice trnitá (Cleome Hasssleriana) lidově pavoučí květ. Jedná se o rostlinu z čeledi kaparovitých, která je původem z Brazílie, kde roste jako vytrvalá bylina o výšce 40-140 cm. Jak již název napovídá, rostlina je u stonku báze listů porostlá šedozelenými trny.

kleomeLuštěnice je velmi dekorativní, protože kvete velmi zajímavě na ostnitých stopkách a to během celého léta až do zámrazu. Barevné květenství je velmi vzdušné a exotického vzhledu. Mnoho zahrádkářů potěší, že třebaže v dobrých podmínkách doroste hodně přes metr, jde o natolik silnou rostlinu, že není potřeba ji vyvazovat. Další výhodou je, že netrpí na choroby ani škůdce. Krom ozdoby na zahradách je tato rostlina vhodná také k řezu. Ve váze vydrží až 3 týdny.

Ani letos se nám nepodařilo koupit sazeničky Luštěnice, ale jednoduše vysejete do květníčků v období března nebo v květnu přímo na záhon. Semínka jsou k dostání v barevných směsích (Colour Fountain Mix) nebo jednotlivých barvách. U nás je k dostání červená (Kirschkönigin), fialová (Violet Queen), bílá (Helen Campbell) a růžová (Pink Queen). Z květů se postupně tvoří plody podobné luskům, ty jsou také velmi dekorativní. Když dozrají, seberte z nich semínka pro příští rok. Stačí je uchovat v suchu.

Při výsevu dbejte na rozestup semínek alespoň několik centimetrů. Luštenice totiž špatně snáší pikýrování a čím silnější rostlinky budou, tím se lépe uchytí. Velmi vhodné jsou také bio květníčky, které zasadíte do substrátu, a oni se v půdě rozloží. Při výsadbě do záhonu dejte na výběr slunného místa a každé rostlině prostor alespoň 40 cm. Luštěnice hodně odnožuje nižšími květy a je také dosti náročná na živiny. Dopřejte jí tedy humózní půdu a také pravidelné přihnojení. Nezapomeňte také na zálivku, substrát by měl být stále vlhký. To docílíte například přihrnutím kompostu nebo mulčováním. Velmi vhodná je také netkaná textilie.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist