Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Likvidují vám slimáci úrodu? Čedičová moučka je odradí

Čvn 2305 Autor: Redakce

Nahlodané díry a zubaté okraje listů rostlin? To jsou příznaky invaze slimáků, kteří v našich zahradách úřadují hlavně v noci. Už brzy nastane jejich čas, proto byste měli mít po ruce účinnou zbraň, díky které se s nimi lehce vypořádáte. Jak se ukazuje, nástroj k tomu, jak tyto vetřelce efektivně vyhnat ze zahrady nemusí být drahý. Slimáci milují zralé listy rostlin. Ukazuje se však, že zbavit se jich zase není tak obtížné. Kdykoliv na ně můžete nastražit účinnou past, která je jednou provždy vyžene z našich zahrad. Na to stačí čedičová mouka.

cedicova mouka

Foto: Jörg Husemann, Pixabay

Umletá sopečná hornina

Čedičová mouka vzniká po semletí sopečné čedičové horniny. Jedná se o přírodní produkt, který obsahuje mnoho sloučenin, které mají příznivý vliv na zdraví a vývoj rostlin. Obsahuje především křemík, železo, hořčík, vápník a hliník. Kromě v ní najdete i řadu dalších prvků včetně sodíku, fosforu, manganu, draslíku, titanu, mědi, boru a síry. Jejich jednotlivé proporce se mohou lišit v závislosti na místě těžby. Moučka z různých těžebních lokalit tak může mít lehce odlišné složení.

Nehodí se pro acidofilní rostliny

Čedičová moučka v zahradnictví se používá k hnojení rostlin. Její použití je velmi univerzální. Je vhodná pro výživu mnoha různých druhů keřů a stromů. Je však třeba si uvědomit, že vzhledem k velkému množství vápníku by čedičová mouka neměla být používána při pěstování acidofilních rostlin, např. vřesu nebo hortenzie. Funguje perfektně jako podzimní hnojivo, ale na zahradě ji můžeme používat po celý rok. Kromě toho má vlastnosti, které mají odrazující účinek na slimáky.

Jak vyděsit škůdce?

Existují dva hlavní důvody, proč slimáci nemají rádi čedičovou moučku. První je její konzistence. Jemný prášek, který ulpí na těle a drží se na něm, jim ztěžuje pohyb. Druhým důvodem je obsah mědi, ze kterého jsou slimáci úplně vedle. Vzhledem k těmto dvěma aspektům je čedičová moučka účinnou látkou v boji proti škůdcům, kteří když se s ní setkají, doslova v panice utíkají. Abyste vyděsili škůdce, stačí moučkou rovnoměrně pokrýt půdu kolem rostlin. Tímto způsobem vytvoříte ochrannou bariéru, která ztíží průchod slimáků. Po dešti stojí za to tuto akci zopakovat, protože voda může porušit nebo úplně spláchnout naši bariéru.

slimak prirodni hubeni

Foto: Jürgen, Pixabay

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2023>>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist