Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Lekníny-okrasa jezírek a rybníčků

Čvn 1020 Autor: Redakce

královna mezi vodními rostlinami

Přírodní zahradní bazénky či jezírka jsou dnes ozdobou nejedné zahrádky.  O to spíš pokud vysadíte lekníny. Každý ví, že jich je několik druhů barev a jsou vhodné do různých hloubek. I to je jeden z důvodů, proč sazeničky leknínů koupit a ne odkopnout z nějakého přírodního rybníku. Tyto odkopky totiž málokdy přežijí, protože jejich aklimatizace trvá až 3 roky.

Většinou je vhodnější použít jílovou půdu s přídavkem rohovinového hnojiva. Kupované substráty většinou nejsou příliš kvalitní. Také se vyvarujte tomu, aby jste vodní plochu přesázeli. Vždy musí být poměr zakryté hladiny listy ku volné vodní ploše vždy ve prospěch vody.

Hloubková spektra leknínů

Hloubka vody je jeden z nejdůležitějších pardruhy leknínůametrů a ovlivňuje kvetení. Měří se nad oddenkem rostliny ke hladině. Pozor, že nikdy sloupec vody neměříme ode dna jezírka. Pro slabé lekníny a sazenice platí minimální hloubka vody. Hloubka vody je jednou z nejdůležitějších podmínek pro úspěšné kvetení a pěstování leknínů.

Prokořeňování

Většina leknínů má mělké a široké kořenění. Proto je vhodné použít nízkou širokou nádobu s mírným proděravěním. Tato nádoba by měla být vyrobena z těžkého materiálu nebo být zatěžkána kameny a podobným materiálem. Většina lidí chybně sází vodní rostliny do velmi proděravělých nádob. Tak se ale vyplavují živiny. Děrované nádoby doporučujeme jen pro velké vodní plochy, kde se lekníny budou rozrůstat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist