Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Kvalitní kompost dosažitelný pro každého

Kvě 1322 Autor: Aneta Skotníková

kompostovani zbytkuAsi každý zahrádkář ví, kolik se na jeho zahrádce najde organického odpadu. Ať už je to posekaná tráva, plevel, zbytky ze zastřihování stromů nebo po sklizni, ale i v každé kuchyni vzniká odpad, se kterým se dá ještě dále pracovat. Tohle všechno je zbytečné házet do popelnice a zabírat v ní tak místo pro směsný odpad. Organická hmota se dá dále skvěle využít na kvalitní kompost.

Pokud ještě na zahradě kompost nemáte a nevíte, jak na to, nezoufejte. V prodejnách se zahradními potřebami, si můžete pořídit kompostér. Je to jakási nádoba vyrobena z recyklovatelného plastu. Nemá dno, aby byl kompost v kontaktu se zeminou a mikroorganismy, které tam žijí, ale i se žížalami a červi. Z boků jsou otvory pro provzdušnění. Kompostér má dva vstupy – vrchní s otočným ventilem a spodní pro odjímání kompostu.

Nevíte, co přesně můžete do kompostu vyhodit?

Rozhodně byste se měli vyhnout kostem, masu, slupkám z tropického ovoce, rostlinám napadeným chorobami, oddenkovému plevelu nebo čemukoliv, co bylo chemicky ošetřeno.  Naopak co můžete proměnit na kompost je například popel ze dřeva, skořápky ořechů, novinový papír, ne časopisový, dále pak kávové a čajové zbytky, mléčné výrobky, trus hospodářských zvířat a další. 

zbytky pro kompostPokud nechcete čekat, než vám kompost dozraje, celkový proces můžete zkrátit urychlovačem kompostování. Na trhu si můžete vybrat z granulovaného, práškového nebo kapalného, například KP Urychlovač kompostu. Jedná se o vodný koncentrovaný extrakt ze 6 druhů bylin. Díky této směsi se rozkládá organická hmota na bohatý kompost a vytváří přirozené bakterie, které jsou při rozkladu nezbytné. Další výhodou je, že působí antibakteriálně a předchází tvorbě plísní a hnilobných procesů. Další možností jak proces urychlit je přidání půdy či hotového kompostu.

Při tvorbě kompostu zabijete dvě mouchy jednou ranou – zbavíte se odpadu a zároveň si můžete vypěstovat krásné zdravé plody bez nejrůznějších hnojiv a chemikálií.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Kvalitní kompost dosažitelný pro každého
  • Kuba 17.12.2013 (12:20)

    Velmi pěkný článek. Trošku jsem se zajímal o nákup kompostéru pro novou sezónu a je velmi těžké si ujasnit čím kompostéry krmit. Informace se dost liší. Chtělo by to najít článek od nějakého profíka na slovo vzatého. Ale nenašel jsem.:-(

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist