Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kulovitý kaktus mamilárie

Pro 1601 Autor: Redakce

mamilarie Celý rod Mammillaria je jeden z nejpočetnějších druhů vůbec. Tvoří ho kulovité kaktusy, které povětšinou rostou jednotlivě. Setkat se můžeme také s kaktusy, které rostou ve skupinkách. Ty pak jsou krátké a válcovitého tvaru. Na jeho zeleném a dužnatém těle ční husté trny, které rostou v malých bradavkách. Ne vždy však kaktus je posetý trny. Můžeme se setkat i s odrůdami, které jsou místo trny posety hustým, vlnitým porostem. V letních měsících se obvykle můžeme setkat s nádhernými květy, které se tvoří ve věnci na temeni těla rostliny. Jde sice opravdu o květy velice drobné, ale o to více nádherné. Jejich tvar připomíná hvězdu a nejčastěji se setkáme s bílým, růžovým, červeným, žlutým či fialovým zbarvením. Na některých druzích těchto kaktusů se dokonce mohou objevovat ozdobné červené plody, které mohou na rostlině vydržet dokonce až do jara. Jde o velice oblíbený druh, který si svou oblíbenost získal zejména díky svému malému vzrůstu a nenáročnosti.

Odrůdy rostliny mamilárie

M. bocasana: Tato odrůda kulovitě ve skupinkách, její trny jsou žlutohnědé a květy nesou bílou barvu s červenohnědým středem. Tato odrůda nese i plody, které jsou karmínové

–  M. geminispina: Tato odrůda roste kulovitě a její ostny jsou bílé barvy

–  M. aureilanata: Tělo této odrůdy je bělavě ochlupené, květy jsou bílé až světle růžové

–  M. brauneana: U této odrůdy se setkáme s krásnými fialovými květy

–  M. camptotricha: Kvete maličkými bílými květy a opravdu krásně voní

–  M. guelzowiana: Tato odrůda na rozdíl od předchozí kvete velkými květy fialové barvy

M. hahniana: Tuto odrůdu tvoří zejména velké, husté trny v bílé barvě a krásné karmínové květy

–  M. pennispinosa: Roste jednotlivě a nalezneme na ní růžové květy v karmínové barvě

M. plumosa: U této odrůdy jsou květy celkem nevýrazné, za to ale obsahuje plody červenozelené plody. Mimo to je jeho tělo hustě poseto opravdu výraznými ostny

–  M. schiedeana: Nese karmínové plody a něžné bílé květy

–  M. wildii: Tato odrůda je tvořena válcovitým tělem

–  M. zeilmanniana: Zde se setkáme s růžovofialovými květy

Charakteristika rostliny
Svůj původ má tento kaktus v USA, konkrétně v Mexiku, ale také v Kolumbii. Doba květu spadá do měsíců počínaje červnem a konče srpnem. Některé druhy mohou dokonce i krásně vonět. Jde o rostlinu nenáročnou, kterou lze úspěšně pěstovat v bytových podmínkách. Jde o rostlinu nemrazuvzdornou a odolnou.

Jak správně rostlinu pěstovat

mamilarie Rostlinu sázíme do písčito-hlinité půdy a vhodné stanoviště musíme vybrat podle druhu, který doma máme. Obecně zde platí jednoduché pravidlo. Čím hustší má kaktus trny, tím ho musíme umístit na světlejší stanoviště. Naopak druhy, které nemají trny tak husté potřebují spíše polostín. Rostlině se bude výborně dařit v běžných pokojových podmínkách v zimě, však přichází období odpočinku a kaktus tak vyžaduje výrazný pokles teploty. Teploty pro zimní pěstování by se ideálně měly pohybovat v rozmezí od 5 do 10°C. Rostlina vyžaduje spíše mírnou zálivku. V letních obdobích bychom vždy mezi jednotlivými zálivkami měli substrát nechat zcela vyschnout. V období odpočinku není třeba zalévat vůbec. Ke hnojení používáme substrát pro kaktusy a hnojivo mu poskytujeme od jara až do léta jednou za měsíc. Množit můžeme pomocí semen, odnoží či formou dělení. S přesazováním si hlavu lámat nemusíme, přesazovat můžeme pouze v době, kterou sami uznáme za vhodnou.

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist