Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Krtek není v zahradě vítaným hostem. Jak ho vyhnat z vašeho území?

Kvě 1821 Autor: Redakce

Zahrada s několika krtinci rozhodně nevyvolává v zahrádkářovi, jenž si potrpí na upraveném venkovním prostoru, pozitivní emoce. Ochránci přírody však varují, že krtka je protizákonné zabíjet, a tak ho můžete pouze odpuzovat, přičemž existuje hned několik možností, jak malého vetřelce odehnat ze svého území.

Krtci se usazují zejména na rozlehlé zahradě s čerstvě obdělanou půdou, ovšem vám nadělá více škody než užitku, protože oddělí kořínky menších rostlin a přísad. Sice zkonzumují žížaly a škodlivý hmyz, ovšem vytvoří nevzhledné krtince, a tím vám zohyzdí zahradu, na které trávíte několik hodin denně, aby vypadala tak, jak vypadá.

Krtek obecný je nejznámějším zástupcem krtků, jenž se stal dokonce předlohou animované postavičky Krtečka, za níž stojí výtvarník Zdeněk Miler. Vraťme se však zpět z pohádky do reality. Skutečný krtek nechodí v modrých kalhotách s velkými kapsami, ale lebedí si v podzemních chodbách, které si vyhrabává vlastními tlapami, proto je má tak velké.

Co se týká životního cyklu černého zvířátka, samice je březí čtyřicet dnů, přičemž po uplynutí dané doby porodí tři až sedm mláďat velkých jako fazole. Potomci nemají žádnou srst a první tři týdny vůbec nevidí. Zpočátku se živí mateřským mlékem, ale jakmile začnou vidět, loví si potravu sami.

krtek

Krtka vypudíte i přírodní cestou

Humánním řešením, jak odehnat krtka ze zahrady, jsou například rostliny. Stačí zasadit afrikány, laskavce, pryšce, řepčíky či česnek. Dokonce se objevily rady, že pomáhá do nory vložit olomoucké syrečky anebo citronovou kůru. Samozřejmě, co působí na jednoho krtka, nemusí působit na druhého, tudíž je potřeba zkoušet a zkoušet.

Krtek nesnáší ani vibrace

Vytvořte větrník tím, že plastové lahve či plechovky nasadíte na kovovou tyč. Jakmile bude foukat vítr, začne se větrník otáčet, a tím vzniknou vibrace, které nejsou pro krtka příjemné. Vibrace vytváří i solární odpuzovač, do něhož už musíte investovat nějakou korunu. Solární odpuzovač šíří nízkofrekvenční vlny pod zemí a vibrace se opakují například každých 45 sekund.

Vyhoštění krtka biocidními přípravky

Další cestou, jak donutit krtka odstěhovat se, jsou biocidní přípravky. Stačí najít aktivní chodby krtka, nebo udělat díru do krtiny či tunelu, kudy krtek prochází, a tam nastříkat přípravek (nebo vhodit tablety).Většina biocidních přípravků krtka odpuzuje nebo dráždí. On se pak pro jistotu odstěhuje.

Krtek obecný je chráněný, a proto se nesmí zabíjet. Pokud byste zvířátku ublížili, hrozila by vám pokuta ve výši několika desítek tisíc korun. Věříme, že jeden z výše uvedených postupů zafunguje i na krtka, který se zabydlel na vaší zahradě.

krtek na zahrade

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist