Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Koniklec – jedovatá nádhera ohlašující příchod jara

Bře 2127 Autor: Redakce

Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) je vytrvalá bylina. Pro svoji krásu je velmi oblíbenou skalničkou, podobně jako ostatní druhy koniklece. Vyskytuje se loukách a svazích střední a jihovýchodní Evropy. U nás pouze v panonské části jižní Moravy. Roste především na slunných a vápencových stráních, a tak se v teplých oblastech Moravy stal tím nejvyhledávanějším symbolem jara. Dorůstá výšky 5 – 30 cm. Rostlinka je chlupatá s bledě fialovými korunními lístky. Kvete od března do května, ale výjmečně se květy mohou objevovat až do září.

koniklec

Fotto: pasja1000, Pixabay

Český název je odvozen od slova poniklec (od slovesa poniknúti, neboli skloniti se k zemi), které popisuje sklánění poupat a zvonconitých květů k zemi. V minulosti ve využíval v léčitelství. A to k zahánění morové nákazy.

koniklec

Foto: Markéta Slavíková, Príma receptář

Stejně jako celá řada rostlin z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) je i koniklec rostlina jedovatá. Obsahuje toxickou látku ranunculin, vyvolávající zvracení a průjmy.

Koniklec velkokvětý je hodnocen jako silně ohrožený druh a je chráněn i zákonem. Pro jeho překrásné veliké květy je však tento koniklec nejvíce žádaný. Přesazování z volné přírody je nejen nezákonné, ale zpravidla i neúspěšné.  Rostlinka má lehce zranitelný dlouhý kořen. Pěstování je tedy mnohem úspěšnější ze semen, která velmi dobře klíčí. Sít se mohou hned po dozrání a květů se dočkáme již ve třetím roce. Chráněna jsou všechna vývojová stádia koniklece, takže ani sběr semen není v přírodě povolen a musí tedy pocházet jen z kultury získané povoleným způsobem. Semena pro vyklíčení potřebují volný prostor. Nežádoucí je tedy bylinný podrost a nálety dřevin.

V zahradnických firmách najdeme řadu dalších druhů i hybridů, oblíbený je koniklec alpínský (P. alpina), koniklec albánský (P. albana) nebo koniklec horský (P. montana).

Koniklecová louka v přírodní rezervaci v Brně – dechberoucí podívaná

Tuto raritu najdete na brněnském sídlišti Kamenný vrch. Právě zde na jaře vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých. Počet trsů konikleců v této lokalitě přesahuje padesát tisíc, čímž jí náleží světové prvenství.

Pokud máte to stěstí a máte Kamenný vrch v blízkostí, tak neváhejte, právě začínají kvést. Ale pozor, kvůli choulostivým koniklecům je však do oblasti zakázán vstup se psy. Pokud letos tento kvetoucí zázrak propásnete, nezoufejte, v chladnějších lokalitách rozkvétá o něco později. Vyrazit za nimi můžete i do PP Ptáčkovský kopeček nebo PP Kobylinec u Trnavy.

Neváhejte, je to prostě nádhera.

koniklec

Foto: Markéta Slavíková, Príma receptář

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist