Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Komule davidova je rájem pro motýly

Čvc 1628 Autor: Redakce

Buddleia davidiiHledáte-li nenáročný okrasný keř, který nejenže zkrášlí vaši zahradu bohatým květenstvím, ale navíc do ní přiláká roj pestrobarevných motýlů, zasaďte keře nádherné komule davidovy, která je u nás známá také pod jménem „letní šeřík“ či „motýlí keř“. Hned jak začne kvést, je komule vděčná ozdoba zahrady, protože v našem prostřední nemá žádné přirozené nepřátele, netrápí ji choroby ani škůdci. Bude vám působit radost od července až do října, tedy v době, kdy mnoho keřů nekvete, překlápějícími se dlouhými latami nejčastěji v bílé, fialové či růžové barvě. Nekvetoucí keř je poněkud nekompaktní, mnohdy vyžaduje oporu. To jde ale správným zacházením také změnit.

Lákadlo pro všechny smysly

Komule Davidova (Buddleia davidii) je ozdobný opadavý keř s nepravidelnou stavbou větví původem ze severozápadní Číny a Japonska, který se u nás rozšířil v průběhu poslední stovky let. Komule je populární především pro omamnou vůni, která láká nejen nás, ale také čmeláky, včelky a především motýly. Nenajdete jiný keř, jehož sladký nektar by přitahoval babočky nebo hnědásky tak spolehlivě – rostlina jimi často bývá doslova obsypaná.

motyli kerV dobrých podmínkách dorůstá takzvaný „motýlí keř“ výšky až 3 m. Na výběr budete mít z mnoha kultivarů v širokém spektru barev od bílé přes růžovou a světle fialovou po purpurovou až téměř černou. Mezi nejznámější kultivary patří fialové African Queen, Flaming Violet, Dubonnet či Black Knight, karmínově červená Border Beauty, fialově růžová Carminea, modrá Empire Blue, šeříková Fortune, červenofialový Harlequin, levandulová Charming, bílá Peace nebo White Bouquet či White Cloud, světle růžová Pink Pearl nebo červená Royal Red.

Stanoviště a výsadba

Komule je teplomilná rostlina, vyžaduje tedy slunná, teplá a chráněná stanoviště. Pro výsadbu volíme živnou, středně těžkou propustnou půdu, kterou můžeme podpořit hnojivy s obsahem vápníku. V polostínu se komule udrží, ale hůře kvete. Naše podnebí dobře snáší, i když jí více vyhovuje sušší půda, než přílišné vlhko. Proto také od druhého roku většinou nevyžaduje zálivku. Během zimy tento keř často namrzá, proto pod něj raději přihrňte zeminu či kompost, dobře ale regeneruje. Na jaře po pozdních mrazech každoročně zkraťte odkvetlé loňské větve na délku 5–10 cm, jedině tak rostlině pomůžete, aby měla dost pupenů a obsypala se novými květy. Při pozdějším zásahu by měl řez negativní vliv na kvetení.

Buddleia davidiiNa zahradu i do města

Kvůli svému unikátnímu vzhledu se komule obtížně kombinuje s jinými keři a vyžaduje dostatek prostoru, neboť rozkládá větve obsypané květy na všechny strany. Skvěle však vypadá kombinace různobarevných kultivarů tohoto keře nebo malá skupinka komulí na trávníku. Je vhodná i do zahrádky v centru města, protože dobře snáší průmyslová prostředí. Tento ozdobný keř pořídíte v zahradnictví, přičemž jeho ceny začínají již na příjemných 100 Kč. Snadno se také množí bylinnými řízky, nejlépe z dlouhých bylinných letorostů, které je vhodné získat časně na podzim.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist