Kdoulovec japonský
Kdoulovec (Chaenomeles japonica) je okrasný opadavý keř, který je doma v Japonsku, kde také dochází k jeho neustálému šlechtění. Nyní máte možnost zakoupit si kdoulovec japonský, který je šlechtěn do mnoha různých podob. Jednotlivé kultivary doslova hrají různými barvami a tvarem květů. Jde o plnokvěté nebo vícebarevné formy. Výjimkou není ani kombinace několika barev na jedné rostlině.
Jak pěstovat kdoulovec
Základem je koupit kvalitní sazenici. Vždy kupujte rostliny v dostatečně velkém kontejneru, v plném květu. Jen tak si budete jisti, že vysadíte přesně ten kultivar, který chcete. Kdoulovec vyžaduje slunné místo a běžnou zahradní zem (pH mírně kyselé nebo neutrální). Není náchylný na nemoci ani škůdce. Jako většina kulturně pěstovaných rostlin chutná ale mšicím. Těch se ale zbavíte klasickými prostředky, a proto nejsou pro kdoulovec žádnou hrozbou. Díky svému vzrůstu, cca 1,5 m, se hodí i do menších zahrad, ale také jako solitérní keř do větších moderních zahrad. Květů se dočkáte obvykle v období dubna a května.
Krom okrasných květů a listů se budete na podzim moci těšit z plodů, které jsou velmi aromatické. Dříve se používali k navonění prádla ve skříni, ale bez problému je můžete využít také v kuchyni. Několik receptů najdete na konci článku. Vonných malvic s rozštěpeným jádřincem (japonsky Kusa-boke) se dočkáte u vzrostlejších keříků, jejichž přírůstek je v klasické zahradní půdě cca 20 cm.
Kdoulovec tedy může být poměrně rychlerostoucím keříkem, ale ve správných rukách také úchvatnou bonsají. Zakoupit si můžete také různé miniaturní druhy, jejichž přírůstek je velmi malý, a proto se hodí do korýtek a jiných nádob. Krom kdoulovce japonského se v našich parcích můžete setkat s o něco vyšším Chaenomeles speciosa a jjich křížencem Chaenomeles x superba. Dále pak Chaenomeles cathayensis, Chaenomeles californica
Množení kdoulovce japonského
Co se rozmnožování týče, je většina zahradníků úspěšná s odkopky přirozeného hřížení. Dvouleté větévky můžete i uměle ohnout k zemi, přichytit drátem a zasypat zeminu. Na podzim můžete zakořeněnou větévku přesadit nebo tímto způsobem rozšiřovat živý plot. Zkušenější zahrádkáři mohou zkusit kdoulovec množit generativně-semeny. Semena získáte z velmi zralých malvic a až do jara je uložíte v chladu, nejlépe na pískovém loži, aby nevyschla. Na jaře semínka vysejte do rašelinových květníků a po vyklíčení přesaďte i s květníkem na záhon. Zkusit můžete i řízky z polovyzrálých větévek.
Druhy japonského kdoulovce
- Chaenomeles Cameo
- Chaenomeles Clementine
- Chaenomeles Hot Fire
- Chaenomeles Yukigoten
Využití malvic kdoulovce
Jak již bylo řečeno, po odkvětu se můžeme těšit také z plodů-jde o malvice nepravidelného tvaru s tlustou hrubou, poněkud chlupatou pokožkou. Ty jsou původně malé, zelené a postupně začínají žloutnout. Zralosti dosáhnou na počátku podzimu. Vonné malvice můžete zavěsit všude tam, kde chcete mít příjemnou přírodní vůni. Jablku podobné plody ale obsahují i velké množství vitamínů a minerálů, dokonce mají víc vitaminu C než citron.
Na chuť jsou ale velmi trpké, proto se používají jen v různých jiných úpravách. Díky přírodnímu obsahu pektinu se používají zejména do marmelád a jamů- a to spíše jako doplněk jiného ovoce, na ovonění směsi. Klasickou přípravou je povaření dužiny do úplného změknutí. Vzniklou hmotu rozmixujeme a přidáme do jakéhokoliv jiného ovoce. Jam pak připravíme klasickým způsobem.
Komentáře k článku
Bohumil 26.9.2018 (16:35)
Kdy můžu přesadit kdoulovec japonský
Marie Svobodová 29.3.2016 (16:51)
Jsou to pro mne nejkrásnější keře,hezčí než rododendrony.Nedaří se mi je vypěstovat do stromku,stále obrážejí ze země nové výhonky.
Dosedelova 7.2.2016 (10:16)
Prosím, kde bych mohla zakoupit. Děkuji
Marie Svobodová 29.3.2016 (16:53)
Prodám.
Marie Svobodová 29.3.2016 (16:47)
Mohu Vám prodat,vysemenily se mi,pěstuji je 2 nebo 3 roky.Jsou velkokvěté červené,mohu poslat,nebo si přijeďte vybrat do Jižních Čech
naJindřichohradecko.MS