Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Josta

Lis 1007 Autor: Redakce

josta kerikJosta je neprávem opomíjený keřík z čeledi meruzalkovité (Grosssulariaceae). Jde o vynikající drobné ovoce. Keře ale zabírají hodně místa, protože mohou dorůstat až výšky 2m. Nyní byl vyšlechtěn stonkový kultivar, ale i ten musíme poctivě prostříhávat. Myslete na to, že kvůli vzájemnému opylení potřebujeme na zahrádce 2 rostliny.

Josta je to kříženec černého rybízu a angreštu. Černé ovoce je velmi zdravé a léčí zažívací problémy a má vysoký obsah vitamínu C.

Plody, které mají chuť černého rybízu, angreštu a borůvek, konzumujeme za syrova, ale jdou i kompotovat. Z josty uděláte i chutnou šťávu nebo marmeládu. Hospodyňky jí rádi používají do bublanin a kynutách koláčů s drobenkou. Hlavní výhoda je, že ji lze kvasit do ovocného vína.

Kontejnerované sazenice jdou sázet v podstatě kdykoliv. Nyní je ale ta nejvhodnější doba. Rostlina je nenáročná na půdu, stačí přidat organické hnojivo pro drobné ovoce. Rostlinu zasadíme o 5 cm hlouběji nebo přihrneme, protože si zemina trochu slehne.

Rostlinu zakrátíme o 2/3 délky vždy na vnější pupune. Z ostříhaných zbytků s úspěchem uděláte vegetativní řízky. Postup je jednoduchý. Větévku seřízneme pod spodním očkem a uděláme řízky 10-15 dm dlouhé a zasadíme až po poslední očko. Řízek nám do jara na záhonu zakoření.

Josta není náchylná na škůdce ani nemoci.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist